Üniversitelerde uyuşturucu alarmı

Emniyet, üniversitelerin açılmasını fırsata dönüştürmek isteyen terör örgütleri ve uyuşturucu tacirlerine karşı alarma geçti

Giriş Tarihi: 21.9.2013
Terör örgütleri ve uyuşturucu çetelerinin son dönemde üniversite çağındaki gençleri hedef alması güvenlik birimlerini harekete geçirdi. Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) Terörle Mücadele Dairesi Başkanlığı ekipleri, bu kapsamda terör örgütleri ve uyuşturucu şebekelerinin hedef kitlesinde bulunan üniversite öğrencilerini bilinçlendirmek amacıyla Türkiye genelinde çalışma başlattı. "İlk Adımda Dost Eli" projesi kapsamında başta Ankara olmak üzere üniversiteye kayıt yaptıran 500 bin öğrenciye ulaşıldı. Uygulama kapsamında alanında uzman 800 polis görev aldı. Üniversite ve çevrelerinde 220 stant kurularak iletişim sağlandı.

İSTİHBARAT UYARDI
İstihbarat birimleri aralarında terör örgütü PKK, DHKP-C ve MLKP'nin de bulunduğu marjinal grupların üniversitelerde karışıklık çıkaracağı bilgisine ulaştı. Ayrıca örgüt elemanları ve uyuşturucu çetelerinin bu çerçevede üniversiteyi yeni kazanan gençleri ağına düşürmek çeşitli yöntemlere başvuracağını belirledi. EGM Terör Dairesi Bilgilendirme ve Önleme Faaliyetleri (BÖF) Şube Müdürlüğü ekipleri, üniversiteye kayıt yaptırmak isteyen gençleri ve ailelerini bilgilendirmek için düğmeye bastı.

EMNİYET HAREKETE GEÇTİ

Emniyet birimleri, 20'den fazla üniversitenin bulunduğu Ankara başta olmak üzere Türkiye genelinde bu kapsamda şehirlerin en yoğun olan otobüs terminalleri, havalimanları ve tren garlarına 220 stant açtı. Kayıt için gelen öğrencilerle direk iletişime geçildi. Terör örgütleri ile uyuşturucu çetelerine karşı 500 bin civarında öğrenci ve aileleri uyarılarak duyarlı olmaları gerektiği belirtildi. Kimi öğrenci ve ailelerine kayıt işlemleri sırasında görevlendirilen özel ekipler eşlik etti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Üniversitelerde uyuşturucu alarmı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN