Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hayalini gerçeğe dönüştürüyor

11 Mayıs'ta Çek Cumhuriyeti'nin Plezen şehrinden bisikletiyle dünya turuna çıkan Jaroslav Kral, 5 bin 346 kilometre yol kat etti. Türkiye'ye ulaşan Kral, "Hayalim gerçeğe dönüşüyor" dedi

Giriş Tarihi: 22.9.2013
Çocuk yaşlarda sağlık sorunları nedeniyle spor yapması yasak olan Çek Cumhuriyeti vatandaşı Jaroslav Kral, 15 yaşında kalp ameliyatı oldu. Kalp kapakçıkları operasyonla alınan Kral, sağlığına kavuşur kavuşmaz bisiklet sürmeye başladı. O yaşlarından itibaren dünya turuna çıkmayı hayal eden genç adam, 12 küçük turdan sonra 'büyük' isteğini 40 yaşında gerçekleştirmeye başladı.

TAKSİ ŞOFÖRLERİ AĞIRLADI
Çek Cumhuriyeti'nin Plezen şehrinde 11 Mayıs'ta bisikletiyle yola çıkan Jaroslav Kral, Avrupa ülkeleri üzerinden 5 bin 346 kilometre yol kat ederek Türkiye'ye ulaştı. Slovakya, Ukrayna, Romanya, Bulgaristan'dan sonra Türkiye'ye gelen Kral, İran Büyükelçiliği pasaportunu geciktirdiği için Ankara'da olmak zorunda kaldı. Kral'ı, Nil Taksi'nin şoförleri ağırladı. 4 gündür taksi durağında kalan gezgin bisikletçi için taksiciler para topladı. Yiyecek içecek desteği veren taksiciler Türk misafirperverliğini sergiledi.

TÜRKLER'E HAYRAN KALDI

Yolculuklardaki giderleri için Çek Cumhuriyeti'nde destekçileri olduğunu belirten Jaroslav Kral, Ankara'da kaldığı süre içinde giderlerini karşılayan Nil Taksi, TED Koleji mezunları, Perşembe Akşamı Bisikletçileri ve çevredeki esnafa teşekkür etti. Yolculuğa başlamasına ailesinin karşı çıktığını dile getiren Kral, sadece ikiz kardeşinin kendisini desteklediğini söyledi. Türkler'in misafirperverliğine hayran kaldığını anlatan Kral, "Bu sıcakkanlılığı hayatım boyunca unutamayacağım" dedi.

TURU 2018'DE TAMAMLAYACAK
Jaroslav Kral, binlerce kilometrelik yolculuğu sırasında türlü zorluklarla karşılaştığını ancak en çok köpeklerden zarar gördüğünü dile getirdi. Kral, yolculuğu boyunca ucuz ve enerjisi yüksek, şekerli yiyecekleri ve fast-food tarzı tercih ettiğini söyledi. Türkiye'den sonra İran'a doğru pedal çevirecek olan Kral, daha sonra Pakistan, Hindistan ve Malezya'ya yol alacak. Kral, dünya turunu 2018'de tamamlayacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hayalini gerçeğe dönüştürüyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN