Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dengeyi bozan yangın için uyarı

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, çevreye zarar veren anız yangınlarının, verimliliği azalttığını, doğanın dengesini bozduğunu bildirdi

Giriş Tarihi: 23.9.2013
Toprağa, bitkiye ve canlılara zarar veren anız yangınlarının doğanın dengesini bozduğunu belirten Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, çiftçilere anız yakmamaları konusunda uyarıda bulunuldu. Toprağın işlenmesinin daha kolay olacağı düşüncesiyle anız yakmanın kazanç değil ekonomik kayıplar oluşturduğu ifade edilen açıklamada anız yangınlarının, verimliliği azalttığını ve birçok canlı türüne zarar verdiğine dikkat çekildi.

"İHBARDA BULUNUN"
Yangınların, toprağı fakirleştirdiğine işaret edilerek, bilinçsizce çıkarılan anız yangınlarının kontrolden çıkarak çevredeki ağaç ve ormanlara da zarar verdiği belirtilen açıklamada "Hasat sonrası tarlaların işlenmesi en doğru yöntemdir. Anız yakanları gören vatandaşlarımızın ihbarda bulunmaları çevrenin korunması açısından önemlidir" denildi.

Her dekar için 33 TL ceza
Açıklamada, anız yakma yasağına uymayanlara Çevre Kanunu'nun 20. Maddesi uyarınca her dekar için 33.83 TL idari para cezası verildiği hatırlatılarak, orman ve sulak alanlara bitişik yerlerle meskun mahallerde anız yakılması durumunda ise cezanın 5 kat artırılarak uygulanacağı vurgulandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dengeyi bozan yangın için uyarı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN