Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Boşanma nedeni 'ruh eşi kaygısı'

Boşanmaların nedenini "ruh eşi kaygısına" bağlayan Psikolog Deniz Cebekan Çelik, "Evlilikte ruh eşi bulmak, kedinin kuyruğunu yakalamasına benziyor" dedi

Giriş Tarihi: 24.9.2013
Rota Bireysel-Kurumsal Danışmanlık Yöneticisi Psikolog Deniz Cebekan Çelik, boşanmak üzere olan çiftlerin en çok ruh eşi olamadıklarından yakındıklarını belirterek, "Boşanmaların en büyük nedeni, ruh eşini bulamam pişmanlığı duygusundan kaynaklanıyor. Evliliklerde ruh eşi aramak, kedinin kendi kuyruğunu yakalamaya çalışmasına benziyor" dedi.

ÇABUK YORULUYORLAR
İlişkide mükemmeli aramanın küçük kedinin kuyruğunu yakalamayı bıraktığı zaman, kuyruğunun peşinden geldiğini fark etmesine benzediğine dikkat çeken Çelik, çiftlerin ruh eşi bulma çabası ile ilgili şunları söyledi: "Ben bu kuyruğunu yani mutluluğu yakalamaya çalışan kediciği, ruh eşini arayanlara benzetiyorum. 'Bu sefer olacak', 'Sanırım ruh eşimi buldum' diye hevesle başlayan ilişkiler 'Ruh eşim değilmiş' yargılarıyla son buluyor. Bir süre sonra bu arama-bulma çalışmalarından, deneme-yanılma sürecinden, çabalamaktan yorulanlar 'hep ben mi arayacağım, gelsin o beni bulsun' demeye başlıyor." Kişilerin, ruh eşi olmasalar da beraber değişerek çok bir iyi çift olabilecekken bu tür yorgunlukların ilişkileri sonlandırdığına dikkat çeken Çelik, "Küçük kızlar peri masallarıyla büyüyor, erkekler 'okumam- izlemem' dese de aşk romanlarının, filmlerinin hayaliyle yanıp tutuşuyor. Peri masallarındaki çelişkileri, zorlukları, imkansızlıkları prensin nasıl yok ettiğini gören kızlar, büyüdüklerinde prenslerini aramaya başlıyor. Erkekler ise aşk romanlarındaki- filmlerindeki ilk kez kendi büyülerine kapılan kadınlara denk gelme umuduna sarılıyor" dedi.

"BÜYÜK KEDİ OLUN"
Mutluluğun sırrının masalda, romanda ya da tepe noktaya ulaşmış beklentilerde olmadığının altını çizen Çelik, "Mutluluk kendi doğrularını bulmaktadır. Doğrularınızı başkalarına göre belirlemek ya da 'değişmem' diye tutturmak yerine çaba harcamak gerekir. Hayat, istediklerimize ulaşmak için yaptığımız yolculukta geçirdiğimiz gelişim ve değişim sürecidir. Yaşamımızda bize eşlik edecek periler-prensler çok önemli tabi ama 'Bu hayat benim, bu hayatta benim de yerim var' demenin yaşattığı hazdan öte mutluluk yoktur. Büyük kedi olun, kendinizle mutlu olun, mutluluk peşinizden gelsin" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Boşanma nedeni 'ruh eşi kaygısı'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN