Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Oyuncunun nefesi ensenizde olacak

1 Ekim'de ilk kez sahnelenecek "Hayvan Çiftliği"nde seyirci ve sahne arasındaki mesafe ortadan kalkıyor. Seyirci, tiyatrodaki "gerçeklik hissi"ni fazlasıyla yaşayacak

Devlet Tiyatrosu seyircisi, Barış Erdenk rejisiyle 1 Ekim'de ilk kez sahnelenecek "Hayvan Çiftliği"nde tiyatronun farklı bir yüzüyle tanışacak. Bedensel performansın yoğun olarak kullanıldığı oyunda seyirci, oyuncuların nefesini de üzerinde hissedecek. Oyunun yönetmen yardımcısı Sibel Erdenk, "Oyuncunun gözbebeğini görebileceğiniz bir mesafe ve teri her an üzerinize damlayabilir. Mesafeler ortadan kalkınca gerçeklik hissi de artıyor. Hem reji hem de oyuncular için inanılmaz bir tecrübe. Seyirci için de öyle olacağını düşünüyoruz" dedi. George Orwell'ın aynı adlı romanından Peter Hall tarafından oyunlaştırılan ve Barış Erdenk'in sahneye koyduğu Hayvan Çiftliği, 1 Ekim'de İrfan Şahinbaş Sahnesi'nde prömiyer yapacak. Peter Hall'ın 1984 yılında sahnelediğinden farklı olarak oyunda maske ve sopalar olmayacak.

NASIL HAZIRLANDILAR?
12 kişilik oyuncu kadrosuna, sahne provasına geçilmeden önce her sabah ağır bir kondüsyon programı uygulandı. Bedenlerinde taşıdıkları postürler de tüm provalarda yapıldı. Daha sonra provalara geçildi. Yaklaşık iki ay süren provalarda her gün ortalama 7-8 saat çalışıldı. Çalışmalar süresince MR cihazı, oyunculara bir cep telefonu kadar yakındı. Ağır bir sakatlık yaşanmadı ancak ufak tefek kazalar atlatıldı. George Orwell'ın "bir peri masalı" dediği Hayvan Çiftliği, Barış Erdenk'in rejisinde böylelikle karanlık bir masala dönüştü.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Oyuncunun nefesi ensenizde olacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN