'Her cezaevinin sonu böyle olsun'

Giriş Tarihi: 28.9.2013

Ulucanlar Cezaevi Sanat Sokağı'nın açılışına katılan TBMM Başkanı Cemil Çiçek, "Temennim, her cezaevinin akıbeti böyle olsun" dedi

Müzekısmı daha önce açılan Ulucanlar Cezaevi'ndeki sanatçı atölyeleri, sinema ve toplantı salonlarından oluşan "Sanat Sokağı"nın resmi açılışı, TBMM Başkanı Cemil Çiçek'in katılımıyla yapıldı. 1925 yılında inşa edilen cezaevinin Türkiye'nin yakın tarihine şahitlik ettiğini belirten TBMM Başkanı Çiçek, kendisinin de Ankara Adliyesi'nde göreve başladığı dönemde ilk otopsiye Ulucanlar Cezaevi'nde katıldığını aktardı. Çiçek, "Temennimiz odur ki hiç cezaevleri olmasın ama bu ne kadar doğrudur, ne kadar hayatın gerçeklerine uyuyor, onu takdirlerinize bırakıyorum. Temennim odur ki her cezaevinin akıbeti böyle olsun. İnsanları tutuklamak için yapılmış olsun ama sonuçta fikre, düşünceye, dostluğa, kardeşliğe, birliğe hizmet etsin" dedi.

ULUCANLAR İMAJI DEĞİŞTİ

Bir zamanlar yurtdışında, özellikle de Avrupa'da Türkiye denildiği zaman Ulucanlar ve Bayrampaşa cezaevlerinin geldiğini hatırlatan Çiçek, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bir manada Türkiye'nin o günkü imajını da buralar tayin ediyordu. Çok şükür bunlar da geride kaldı. Türkiye'nin cezaevleriyle ilgili eksiği var, daha giderilmesi gereken pek çok noksanlıkları olabilir ama aradan geçen süre içinde artık o görüntüler büyük ölçüde ortadan kalktı."

TÜRKİYE'NİN YÜZÜNÜ AĞARTTI
Açılışa katılan AK Parti İzmir Milletvekili Ertuğrul Günay ise hem cezaevinin hem de yarı açık cezaevinin bütün çalışmalarını yakından takip ettiğini ve defalarca gezdiğini belirterek, cezaevinin Cumhuriyet tarihinin bütün serüvenine tanıklık eden bir mekan olduğuna dikkat çekti. Günay, "Gerçekten ortaya Ankara'nın değil sadece, Türkiye'nin yüzünü ağartan bir dönüşüm projesi, bir tarihe sahip çıkma projesi ortaya konuldu, böyle bir eser ortaya çıktı" diye konuştu.

1 YILDA 275 BİN KİŞİ ZİYARET ETTİ
Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki de Ulucanlar Cezaevi kısmının 2008 yılında, yarı açık cezaevinin de 2010 yılında belediyeye tahsis edildiğini, uzun soluklu bir restorasyon sürecinin ardından sanat sokağı, sinema ve toplantı salonlarının bulunduğu önemli bir kültür tesisinin Başkent'e kazandırıldığını ifade etti. Tiryaki, sadece cezaevi müzesini bir yılda ücretli olarak 275 bin kişinin gezdiğini söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Her cezaevinin sonu böyle olsun'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN