Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Şişmanı makbul değil

Kurban Bayramı öncesi hayvan pazarlarında hareketlilik başladı. Satıcılar vatandaşlara 'Çok şişman kurban almayın' uyarısını yaptı

Kurban Bayramı'na az bir süre Başkent'teki hayvan pazarlarında yoğun bir hareketlilik yaşanıyor. Türkiye'nin dört bir tarafından hayvanlarını satmak için Ankara'nın yolunu tutan satıcılar, pazarlarındaki yerlerini doldurmak için birbiriyle yarışıyor. Bu yıl pazarlarda alıcı bekleyen "sarı kız"ların fiyatı ortalama 2-8 bin, küçükbaş hayvanların ise 350- 800 Lira arasında değişiyor.

"ANKARALILAR ÇOK CİMRİ"
Geçen yıl 30 kurbanlık getirip 39 tane sattığını ifade eden Yozgatlı Cengiz Nallı, "Talep o kadar fazlaydı ki müşteriler mağdur olmasın diye diğer çadırlardan kurbanlık alıp onları satıyorduk" dedi. Başkentliler'in cimri olduğunu öne süren Nallı, "Kurban almaya gelen Ankaralılar'la çok eğlenceli pazarlıklarımız oluyor. Kurbanı iki kuruş daha fazlaya satmak için giriştiğimiz pazarlıklarda neredeyse kollarımız kopuyor" dedi.

İlk satışlar yapıldı
Pazarda yaşanan koşturmanın arasında kurbanını erkenden almak isteyen Ankaralılar da çadırlarda satıcılarla sıkı pazarlıklara tutuşmaya başladı. Şimdiden 3 büyükbaş hayvan sattığını söyleyen Haymanalı satıcı Hasan Ataç, "24 saatte 3 hayvan sattım. Çadırda 20 tane daha kurbanlık var kısmetse hepsini satacağız" dedi.

'Yayla hayvanı alın'
Erzurum'dan gelen Zeki Aydemir'in de kurban almak isteyenleri uyardı. Çok şişman kurbanlık almanın doğru olmadığını söyleyen Aydemir, "Sağlıklı hayvan kendini belli eder. Kurbanlık alacaklar besi hayvanı ve çok şişman hayvan almasın. Onlar hep küspeyle besleniyor. Önerim yayla mera hayvanı alsınlar" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şişmanı makbul değil
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN