Türkiye'nin en iyi haber sitesi

HAYRETTİN BEKTAŞ: Meclis'te fırsat zamanı

Giriş Tarihi: 11.10.2013
Geçen yıl yasallaşan Büyükşehir Kanunu ile birlikte artık İl Genel Meclisi üyeliği için seçim yapılmayacak. Önümüzdeki yıl mart ayında yapılacak mahalli seçimlerde Büyükşehir'de oturanlar yalnızca Belediye Başkanları ve Belediye Meclisi üyesi seçimleri için sandık başına gidecek. Bu durum Meclis üyeliğini çok daha önemli bir hale getiriyor. Meclis üyeleri, yalnızca kullandıkları oyla değil seçildikleri komisyonlarda üstlendikleri rollerle önemli görevler ifa ediyorlar. Halen Ankara Büyükşehir Belediyesi'nde 103 Meclis üyesi bulunuyor. AK Parti ve MHP'li üyelerin yaş ortalaması 50 iken, CHP'nin yaş ortalaması ise 58. MHP'li üyelerin yüzde 77'si, AK Parti'lilerin yüzde 62'si, CHP'lilerin ise yalnızca yüzde 56'sı üniversite mezunu. Hem yaş hem de eğitimle ilgili veriler ele alındığında aslında pek iç açıcı bir tablo çıkmıyor ortaya. 2014 yılı bu tablonun düzeltilmesi için bir fırsat.


Çankaya ve Yenimahalle'de aday enflasyonu

Yerel seçimlere sayılı günler kala adaylar arasındaki yarış giderek kızışıyor. Ancak çoğu ilçede yarış parti içi adaylar arasında sürüyor şimdilik. Aday adayı enflasyonu ve en renkli yarış 28 aday ile Çankaya'da yaşanıyor. CHP'nin kalesi durumundaki Çankaya'da 28'i net bir kısmı gizli olmak üzere çok sayıda aday var. Adaylar kendi aralarında kulis, adam adama markaj çalışması yaparak rakiplerinin arasında öne çıkma yarışındalar.
***
Bugüne kadar resmen açıklamasa dahi aday olduğunu dile getiren 28 isim var Çankaya'da. CHP Kahramanmaraş Milletvekili Durdu Özbolat, Eski Ardahan milletvekili ve ses sanatçısı CHP PM üyesi Faruk Demir, CHP PM'nin en genç üyelerinden Ekrem Kerem Oktay, Çankaya'da geçmiş iki dönemde belediye başkanlığı yapan Doğan Taşdelen'in oğlu Alper Taşdelen, Yenimahalle Belediyesi eski başkan yardımcılarından Hakan Açıl açıktan çalışmalara başladılar. Çankaya'ya aday adaylığı için başvuruda bulunan isimlerin dördü ise kadın. Demokrat Parti eski genel başkan yardımcılarından Nuran Talu da bu isimler arasında yer alıyor. Eski Bilecik belediye başkanı ve eski milletvekili olan Yaşar Tüzün de adaylık başvurusunda bulundu. CHP Çankaya Belediye Başkan aday adaylığı için başvuru yapan diğer isimler ise şöyle: Kemal Akkurt, Onur Bayar, Mahmut Bayram, İlke Çakar, Ercan Çuhadar, Hamdi Fidan, Zeynep Göksu, Hayati Güneş, Mehmet Kapusuz, Erdoğan Kılıç, Ali Rıza Kılınç, Bekir Ödemiş, Hüseyin Özcan, Serdar Özkazanç, Zühal Sirkecioğlu Dönmez, Aydın Tümen, Haydar Yılmaz, Necati Yılmaz, Doğan Yılmazkaya ve Ali Rıza Yücel. İlçede Belediye Meclis üyeliği için de 334 kişi başvuru yaptı. Bir de gizli adaylar var. Yenimahalle Belediyesi Başkan Yardımcılığından istifa eden Şenol Balaban, OSİAD Başkanı Adnan Keskin ve Çankaya İlçe Başkanı Mehmet Perçin'in adı kulislerde konuşuluyor.
***
CHP'nin Ankara'daki diğer belediyesi Yenimahalle'de mevcut belediye başkanı Fethi Yaşar ile birlikte 5 aday var. Fethi Yaşar'ın saldırıya uğradığı kongre sonrası gerçekleşen olağanüstü kongrede aday olan ve kaybeden Erhan Ulugöl, Belediye meclisinde istifa eden 16 kişilik gurupta yer almayan ancak belediye yönetimi ile tartışmalı İbrahim Aksöz, geçmiş dönemlerde milletvekilliği, parti meclisi ve belediye başkanlığına aday olan Servet Ünsal ve Bilal Yılmaz aday. Yenimahalle Belediye Meclis üyeliği için ise 284 kişi başvuruda bulunmuş. İşin ilginç tarafı ise yerel seçimlerin daha çok iki belediye arasına sıkışmış olması. CHP'nin Keçiören, Pursaklar, Altındağ, Gölbaşı, Sincan, Akyurt gibi ilçelerde değil henüz tek bir aday adayının çıkması ise düşündürücü.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
HAYRETTİN BEKTAŞ: Meclis'te fırsat zamanı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN