Türkiye'nin en iyi haber sitesi

20. yüzyılın iki ustası Cer Modern'e geliyor

Geçen yüzyılın iki önemli ressamı Andy Warhol ve Edvard Munch'un sıra dışı eserleri, 6 Kasım'dan itibaren Başkentli sanatseverlerle buluşacak

Giriş Tarihi: 18.10.2013
Cer Modern ve Norveç Büyükelçiliği, 20. yüzyılın sıra dışı iki baskı ustası Edvard Munch ve Andy Warhol'u bir sergi çerçevesinde Ankaralı sanatseverlerle buluşturacak. Küratörler Patricia G. Berman ve Pari Stave tarafından derlenen sergi, 1863- 1944 yılları arasında yaşayan varoluşçuekspresyonist Edvard Munch ile 1987'de hayatını kaybeden pop art ikonu Andy Warhol'un belirgin benzerliklerini ortaya çıkarmak amacını taşıyor.

İLK KEZ ANKARA'DA
30 seçkiden oluşan sergide, Munch'un 20. yüzyıl başlarında ürettiği dört taşbaskı serisi olan "Çığlık", "Broş", "Madonna" ve "İskelet kollu Eva Mudocci"nin yakından incelenmesi ile 1984 yılında Warhol tarafından çok özel tekniklerle Newyork'taki atölyesi "Fabrika"da oluşturulan serilerinin yeniden formülasyonu izlenime sunuluyor. Munch'un doğumunun 150. yılı anısına gerçekleştirilecek sergi, Newyork'taki Andy Warhol Müzesi, Oslo'da bulunan Munch Müzesi ve özel koleksiyonlardan derlenen, şimdiye kadar çok az gösterilmiş eserler ilk kez Ankaralı sanatseverlerle buluşacak. Sergi, Türkiye'de sadece CerModern'de, 6 Kasım-3 Ocak günleri arasında gösterilecek.

ÖNEMLİ TEMSİLCİ
Çok yönlü kişiliğiyle hayatı boyunca dünyanın dikkatini üzerine çekmeyi başaran ABD'li Andy Warhol, 1963 yılından itibaren çok sayıda kısa ve uzun metrajlı sinema filminin yapımcılığını da üstlendi. Pop art akımının en önemli temsilcilerinden olan Warhol'un "Marilynler" adlı eseri temsil ettiği akımın gözdeleri arasında yer aldı. Geçen yıl 120 milyon dolara satılan ünlü "Çığlık" tablosunun ressamı Edvard Munch da günümüzde modern kültür ve sanatın önemli temsilcilerinden biri olarak kabul ediliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
20. yüzyılın iki ustası Cer Modern'e geliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN