ODTÜ Yolu için çalışmalar başladı

Büyükşehir Belediyesi ekipleri, ODTÜ yolu projesi için çalışmaya başladı. Büyükşehir, hazırladığı raporla da yolla ilgili iddiaları yanıtladı

Giriş Tarihi: 20.10.2013
Başkent'in trafiğini rahatlatması planlanan Anadolu Bulvarı'nı Konya Yolu'na bağlayacak yol için Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı ekipler, çok sayıda iş makinesi ve çevik kuvvet desteğiyle ODTÜ arazisine girerek yol çalışmasına başladı. Ankara'da aylardır süren yol tartışmasına son vermek isteyen Büyükşehir Belediyesi tüm kente "Belgelerle ODTÜ Yolu Gerçekleri" raporunu da dağıtmaya başladı. Ankaralılar'ın aklındaki sorulara cevap vermek için hazırlanan 16 sayfalık raporda, proje süreci ile ilgili belgelerden yolla ilgili ortaya atılan iddialara kadar birçok soruya cevap verildi.

BROŞÜRLÜ ANLATIM

Büyükşehir Belediyesi şehrin batı yakasındaki trafik yükünü hafifletmek amacıyla bir bölümü ODTÜ arazisinden geçecek yol için çalışmalara başladı. Bir yandan iş makineleriyle ODTÜ arazisinde çalışmalara başlayan Büyükşehir Belediyesi ekipleri bir yandan da kamuoyunda ODTÜ arazisinden geçecek yol ile ilgili akıllarda oluşan sorulara cevap vermek için bir broşür hazırladı. Broşürde, 1991 yılında İmar Daire Başkanlığı ve Belediye Meclisi'nin aldığı ODTÜ Yolu kararlarına ve dönemin Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Karayalçın'ın onayına yer verildi.

Tüneller inşa edilecek
ODTÜ Rektörlüğü tarafından resmi internet sitesinde yapılan arazinin yol için ayrılmış olması nedeniyle 1980'li yıllardan bu yana ağaçlandırma yapılmadığının belirtildi raporda, yol güzergahı üzerindeki bitki örtüsünün fundalık alanda kendiliğinden yetişen maki bitkileri olduğu söylendi. Raporda ayrıca Bilkent Yolu ile Öğretmenler Caddesi'ni birbirine bağlayan imar yolunun tünel şeklinde olup ODTÜ kampusunun altından geçmesi planlandığı ifade edildi.

Güneşi engellemeyecek
ODTÜ yolunun en başta ODTÜ'lülere hizmet edileceğinin belirtildiği raporda, Sincan, Etimesgut, Keçiören, Batıkent, Demetevler ve Yenimahalle ilçeleri ile Dikmen, Balgat, Öveçler, Çankaya ve Gölbaşı ilçelerinin birbirlerine bağlanacağı anlatıldı. Mahalle sakinleri tarafından proje kapsamında yapılacak köprünün "Balkonlarımızın önüne kadar geliyor, güneşimizi engelliyor" iddialarına fotoğraflarla cevap verilen raporda, "Yol, güneşi kapatmayacak" dendi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ODTÜ Yolu için çalışmalar başladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN