Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Emniyet kemeri hayat kurtarır

Giriş Tarihi: 26.10.2013

Araçla seyahat eden herkes için en önemli güvenlik önlemi emniyet kemeridir. Peki hayatımızı emanet ettiğimiz emniyet kemerleri tam olarak nasıl bir görevi yerine getiriyor?

Emniyet kemeri hayatımızın içinde olan ama değeri fazla bilinmeyen bir güvenlik sistemidir. Her şeyde olduğu gibi, ancak doğru kullanıldığında en iyi şekilde çalışır. Emniyet kemerinin görevini iyi şekilde yapabilmesi için kemerin alt bölümü iki tarafta leğen kemiğinin üzerinden ve üstte de omuzun üzerinden geçmelidir. Çarpışma sırasında kemerin makarası kilitlenir ve araçtakilerin hareket etmesini önler.

KISA MESAFELERE DİKKAT

Birçok sürücü, kısa yolculuklarda emniyet kemerinin hiçbir işe yaramadığını düşünür, ancak en çok kısa mesafelerde kullanım gerekir. Çünkü ölümlü kazaların yüzde 80'i sürücülerin evlerine 30-35 kilometre uzaklıkta, saatte 55-60 kilometre hızın altında gerçekleşiyor. Kazalardaki ölümlerin yüzde 35'i şehir içinde yaşanıyor.

4. KATTAN DÜŞMEYLE EŞDEĞER

Emniyet kemeri kullanmayan bir sürücünün 30 kilometre hızla çarpıldığında bile ağır yaralanma riski bulunuyor. Araştırmalar, emniyet kemeri takmamış yaralıların yüzde 70'inin, 50 kilometreden daha düşük bir hızda yol alırken yaralandığını, 50 kilometre hızdaki bir çarpmanın, 4. kattan düşmeyle eşdeğer olduğunu ortaya koydu. Bazı sürücüler düşük hızdaki çarpmalarda araç içinde sıkıca tutunup etkiyi düşüreceğine inanıyor ancak bunu yapmak için öncelikle saniyenin dilimlerini kullanabilmesi ve çok güçlü kol kaslarına sahip olması gerekiyor.

EN İYİ YER ARACIN İÇİ
Kol kasları 25 kilogramın üzerindeki bir güce çok fazla dayanamıyor. Bir duvara 50 kilometre hızla çarpma esnasında iki tonu geçen etki oluşuyor. Buna engel olmak için 75 kilogram güç gerekiyor. 2.5-3 tonluk etkiye direnebilecek şekilde tasarlanan emniyet kemeri, kol ve bacakların parçalanmasını önleyebiliyor. Araştırmalar, kaza anında en iyi yerin aracın içi olduğunu ortaya koyuyor. Aracın dışına fırlama durumunda, ölüm riski 25 kat artıyor. Araçtan fırlayan kişi, yumuşak ve yeşil çimlerin üzerine değil aracın ön camına, kaldırıma, başka bir araca çarpabiliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Emniyet kemeri hayat kurtarır
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN