Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Namık AYAN: Hangisi önemsiz?

Giriş Tarihi: 26.10.2013
Daha birkaç gün önce bayram dolayısıyla hem görsel hem de yazılı basında ard arda sıralanan ve üzüntümüzü kat be kat artıran kaza haberlerine şahit olup, kimi aileye rahmet, kimilerine de acil şifa dilemekten başka ne geldi elimizden? "Bu son olsun" demek istiyor tüm inancıyla kalbim.
***
Gün içerisinde ikametinden işine, işinden ikametine sadece birkaç saat araba kullanıp ve her defasında aynı yol güzergahını takip eden, neredeyse en ufak kasisi bile ezbere bilen kısaca direksiyon mesaisi az olan birçok sürücü arkadaşımız var. Bu kişiler şu ya da bu şekilde uzun yola çıkmak zorunda kalıyor. Şoförlüğe güvenin bilgiden ve dikkatten ziyade cesaretten ibaret olduğunu sananlar lütfen ama lütfen dikkat… Unutmayalım ki kendimizi ve sevdiklerimizi düşünmeliyiz. Onları düşündüğümüz kadar bizimle aynı yollarda seyir halinde yolculuk yapanları da düşünmeliyiz. Aynı zamanda üstümüze düşen görevleri yerine getirmeliyiz. Yola çıkmadan önce aracımızı kontrol ettikten sonra dikkat etmemiz gereken o kadar önemli konular var ki bunların başını uyku çekiyor. İyi dinlenmeden yola çıkmamalı, zinde oturmalıyız şoför koltuğuna. Rehavetin en vefalı dostudur yemek. Yola çıkmadan önce aşırı yemekten kaçınmalıyız. Yanımızda ufak şeker ve tatlı türü atıştırmalık gıdalar bulundurmalıyız. Seyir halinde yorgunluk hissine kapıldığımızda hiç tereddüt etmeden aracımızı en yakın benzinlik, dinleme tesisine çekerek yeterince dinlendikten sonra yola devam etmeliyiz. Hız limitlerine uymadığımız her kilometrenin araç kontrolünü elimizden aldığını da unutmamalıyız.
***
Sizi mutlu eden bir CD ya da herhangi bir radyo kanalını dinlemek de yolculuğun güzel geçmesini sağlar. Unutmayalım ki yollarda biz değil, bizler varız. Felakete davetiye çıkarmak değil, mutluluğa davetiye çıkarmak huzurlu kılar geleceğimizi…

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Namık AYAN: Hangisi önemsiz?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN