Deprem artık korkutmayacak

Önemli projelerin sahipleri ve müteahhitler, binaların depreme karşı daha sağlam yapıldığı ve modern konutların inşa edildiği konusunda hemfikir

Giriş Tarihi: 27.10.2013
İnşaat sektörü, üzerinden 2 yıl geçmesine rağmen hala yürekleri burkan Van depreminin ardından daha dikkatli. Türkiye'nin yurtiçi ve dışında gözbebeği sektörlerinden inşaatta, geçmişte yaşanan acı tecrübe sonrası yaralar yapıların artık daha bilinçli ve sağlam inşa edilmesiyle sarılıyor. Ankara'da yükselen önemli projelerin sahipleri ve müteahhitler, binaların daha sağlam yapıldığı ve kentsel dönüşümle birlikte modern şehirler inşa edileceği konusunda birleşiyor.

YAPI DENETİMİ ARTTI

Depreme karşı alınan önlemlerin yaşanan acı tecrübeler sonrasında artmasıyla birlikte şehirler artık daha güvenli bir hal almaya başladı. Depremin yol açtığı zarar, yapı denetiminin artırılması ve kentsel dönüşüm çalışmalarının son hız devam etmesi ile birlikte en aza indirilmeye çalışılıyor. Böylece şehirler, depreme dayanıklı yapılar ile şekilleniyor. Daha dayanıklı yapıların yükselmesi ve kentsel dönüşüm çalışmaları ile birlikte deprem korkusu yaşayanlar artık bu korkudan uzaklaşıyor. Sektör temsilcileri, alınan önlemlerle yapıların daha güvenli olduğunu söylüyor.

'Dayanıklı binalar şart'
İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) Genel Başkanı Tahir Tellioğlu: "Depremi engellemek mümkün değil ama can ve mal kaybının önüne geçmek elimizde. Bu da sağlam yapılar ve güvenli binalar oluşturulmasıyla başarılabilir."

Binalar sağlam yapılıyor
Elit Yapı AŞ Yönetim Kurulu Üyesi Mert Yıldızhan: "Van depreminin üstünden 2 yıl geçti. Konutlar eskisinden dayanıklı ve belli bir sistem dahilinde kontrollü bir şekilde yapılıyor. Elit Royal Residence, İncek'teki en sağlam zeminde bulunuyor."

Kentsel dönüşüm önemli
Barışkent & BA Grup Yönetim Kurulu Başkanı Barış Aydın: "Canımızı emanet ettiğimiz yapılar sağlam ve güvenilir olmalı. Yapı denetiminin artırılıyor olması çok önemli. Kentsel dönüşümle şehirler sağlam yapılar kazanarak yeniden canlanıyor."

'Yeni binalar güvenli'
İTO Yatırım ortaklarından Özkan Özçelik: "Düzce depreminden sonra tüm veriler değişti. Şimdi artık o dönemden önceki binalardan çok daha dayanıklı binalar yapılıyor. Yeni binalar çok güvenli. Zemin için iki ayrı danışmanımız var."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Deprem artık korkutmayacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN