Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ODTÜ, Eymir'de restoran işletiyor

Giriş Tarihi: 27.10.2013

Şehir ve Bölge Plancısı, akademisyen Tahir Çalgüner, "Eymir Gölü, ODTÜ'nün özel gölü değildir. Orada sadece restoran işletiliyor" dedi

Eymir Gölü'nün Ankaralılar'ın hizmetine açılmasını gerektiğini söyleyen Gazi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Şehir Planlama Bölümü Öğretim Görevlisi Tahir Çalgüner, "Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir uygulama yok. Bu tür alanların sorumluluğu tek bir üniversiteye verilmez. Maalesef ODTÜ'nün göl yönetiminden anladığı restoran işletmeciliğidir. Eymir, halkın malıdır ve halka hizmet etmelidir" dedi. "

EYMİR KADERİNE TERK EDİLMİŞ

Eymir ve Mogan gölleri yönetiminin tek elde toplanması gerektiğini belirten Çalguner, "Eymir Gölü ve Mogan Gölü kapalı ve birbiriyle ilişkili bir su havzasıdır. Bu nedenle yönetim, tek elde toplanmamalı. Maalesef ODTÜ yıllardır kampüs plansızlığını Eymir'de de sürdürmüş ve gölü kaderine terk etti" dedi.

'Hedef sapıyor'
Tahir Çalgüner, ODTÜ yönetiminin kampüsten geçen yollar konusunda kamuoyuna eksik ve yanlış bilgi verdiğini söyleyerek, davasını bilmeyen, davasına sahip çıkamayan ODTÜ'nün, 'Eymir'e göz dikildi' şeklindeki çıkışını, Ankara halkına bir ağlaşma ve hedef saptırma olarak değerlendirdiğini söyledi.

İdari yönetim
ODTÜ'nün bu tür ikircikli söylemlerini inandırıcı bulmadığını ifade eden Çalgüner, "Dünyadaki çağdaş göl yönetimleri ve havza planlaması örneklerine baktığımızda duyarlı ekosistem alanlarının bütçeli yarı özerk bir teknik ve idari bir yönetim modeliyle yönetilmektedir. Bu tür alanların bir üniversitenin tek başına sorumluluğuna verilmez" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ODTÜ, Eymir'de restoran işletiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN