Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ODTÜ'de gecekondu

Giriş Tarihi: 28.10.2013

Büyükşehir'in Orta Doğu Teknik Üniversitesi'ndeki 45 kaçak bina için tuttuğu tutanaklar ortaya çıktı. Bu yapıların hiçbirinin ruhsatı yok

Büyükşehir Belediyesi'nin ODTÜ'deki 45 binaya "Uygulama imar planı, yapı ruhsatı ve iskan belgesi bulunmadığı" için 2008 yılında kestiği tutanaklar gün yüzüne çıktı. Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in daha önce bir televizyon programında ODTÜ'deki binaların yüzde 80'inin kaçak olduğunu söylemesinin ardından ortaya çıkan belgelerde, ODTÜ'de içinde fakülteler, öğrenci yurtları ve spor salonlarının da bulunduğu 45 yapının kaçak olduğu belgelendi.

BİNALAR RUHSATSIZ

ODTÜ içerisinde bulunan alışveriş merkezi, tenis kortları, öğretim görevlilerinin bulunduğu misafirhane ve kongre merkezinin binlerce ağaç kesilerek inşa edilmesinin yankıları sürerken kampüs içindeki binaların da kaçak olduğu ortaya çıktı. Yapıların kaçak olduğu Büyükşehir Belediyesi tarafından 2008 tarafından hazırlanan mühürleme ve tebliğ tutanaklarıyla anlaşıldı.

ORMANI YOK ETTİLER

Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanlığı tarafından hazırlanan belgelerde ODTÜ içinde yer alan 45 kaçak bina için, "ruhsatsız yapılaşmalar için kötü örnek teşkil ettikleri, plansız, projesiz, ruhsatsız ve imar mevzuatını hiçe saydıkları" gerekçesiyle tutanaklar tutuldu. ODTÜ'deki kaçak ve plansız yapılaşmanın belgesi olan tutanaklar ODTÜ ormanının yok edilerek inşa edilen kaçak yapıların da göstergesi oldu.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ODTÜ'de gecekondu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN