Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Emekli her yerde emeklidir!

Bush dönemi için ABD'de yazılan "Halktan Biri" isimli oyun AST tarafından sahneleniyor. Oyunda iki usta tiyatrocu Mehmet Atay ile Mahir İpek sahne alıyor

Giriş Tarihi: 29.10.2013
Ankara Sanat Tiyatrosu, sezona Amerikalı yazar Sam Bobrick'in "Halktan Biri" isimli oyunuyla başladı. Usta oyuncular Mehmet Atay ve Mahir İpek'in rol aldığı iki kişilik oyun, kirasını ödemekte dahi güçlük çeken işçi emeklisi Travis Pine'ın ABD Başkanı'na yazdığı hakaret dolu mektuplar üzerine evine gelen FBI ajanı Tom Walker'la yaşadığı mizah yüklü olayları konu alıyor.

"SICAK BİR ROL"
Oyundaki emekli rolünün kendisine uygun görüldüğünü söyleyen Mehmet Atay, "Her ailede bir emekli vardır. O emekli buraya gelmese de gelenlerin bir emeklisi vardır. Evde oturan bir baba, anneanne... Sahnedeki motifi de seyircimiz mutlaka onlarla özdeşleştirecek" dedi. Atay, kendisinin Devlet Tiyatroları'ndan emekli olduğunu anlatarak, "Ayakkabımızın içindeki taş canımızı acıttığı için, biz daha yakından duyumsuyoruz emeklinin acısını. Çok sıcak bir rol benim için" diye konuştu.

ÖNCELİĞİ "MİZAH"
Oyunda sistemi temsil eden ajan Tom Walker rolündeki Mahir İpek ise yazar Sam Bobrick'in dünyanın her yerinde geçerli olabilecek, evrensel yapıya sahip bir tekst oluşturduğunu belirterek, "Önceliği mizahta olan ama fonda da var olan sistemin çarkının nasıl işlediğini, sistematiğini, aslında dünyanın her yerinde sistemlerin ne kadar benzer olduğunu akıtıyor" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Emekli her yerde emeklidir!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN