Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Eylem üniversitesi

Büyükşehir Belediyesi'nin yaptığı yol çalışmasında eylemlerin yaşandığı ODTÜ'nün adı sık sık bu gibi olaylarla anılıyor. Protestoların eksik olmadığı üniversitede yıl boyunca eylemler devam ediyor

Giriş Tarihi: 30.10.2013
Günlerdir Büyükşehir Belediyesi'nin Eskişehir Yolu'nu Konya Yolu'na bağlayacak yol çalışmasının protesto edildiği ODTÜ'de sular yıl boyunca durulmuyor. Yol çalışmasını bahane eden öğrenci grupları, birçok kişinin yaralanmasına ve gözaltına alınmasına neden olan olayları 10 gündür sürdürüyor. Bu durum ise ODTÜ için yeni bir şey değil.

TAŞ VE SOPAYLA SALDIRI

Geçen yıl Göktürk-2 uydusunun fırlatılma töreninde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı protestoyla başlayan olayların ardından üniversitede eylemler hiç eksik olmuyor. Törenden önce eylem yapmaya başlayan üniversiteliler, polise taş, sopa ve havai fişekle saldırarak Başbakan'ın kampüse girmesini protesto etmişti. Olayların ardından 15 polis ve çok sayıda gösterici yaralanmıştı. Rektörlük binasının camları eylemciler tarafından kırılmış, olaylara karışan öğrenciler gözaltına alınmıştı. Protestolar sonraki günlerde de devam etmiş, kentin çeşitli noktalarında sürdürmüştü.

KAYIT DÖNEMİNDE OLAY ÇIKTI
ODTÜ'de en son olay kayıt döneminde yaşanmıştı. Bir grup genç, türbanlı öğrencileri ellerindeki pankartlarla taciz ederek ODTÜ'den dışarı çıkarmak istemiş, başörtülü kızlara hakaret yağdırmıştı. Grubun artarak devam eden sözlü tacizine dayanamayan öğrenciler, çevreden yardım talebinde bulunmuş yeterli desteği göremeyince de çareyi üniversiteden ayrılmakta bulmuştu. Genç kızlar kendilerini taciz eden kişiler hakkında suç duyurusunda bulunmuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Eylem üniversitesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN