Çanlar Eymir için de çalıyor

Giriş Tarihi: 1.11.2013

Mogan Gölü'nde yaşanan kirliliğin önüne geçilmesi gerektiğini söyleyen akademisyen Tahir Çalgüner, "Aynı sorun Eymir'de de yaşanıyor" dedi

Mogan Gölü'nde son dönemde yaşanan hızlı kirlenmeye akademisyenler de tepki gösterdi. Yaşanan kirliliğin canlı türlerini tehdit etmeye başladığını söyleyen Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Yüksek Şehir ve Bölge Planlamacısı Tahir Çalgüner, "Çağdaş bir göl yönetim modelleri oluşturmadan göllerimizi temizlememiz mümkün değil. Eymir ve Mogan kapalı ve birbirleriyle ilişki su havzası. Mogan'da yaşanan tehlikenin benzeri Eymir'de de görülüyor" diye konuştu.

"ÇÖZÜM: GÖL YÖNETİMİ"
Eymir ve Mogan göllerinin dev bir akvaryum olduğunu ifade eden Çalgüner, "Bunlar havza bütünlüğü olan birbirinden ayrı düşünülemeyecek göller. Eymir ve Mogan gölleri iki başlı bir şekilde birbirinden ayrı yönetiliyor. Oysa bir gölde yaşanan kirlilik ikisini de etkiliyor. Bu göllerin yönetimi kimsenin keyfi için değil. İçinde belediyeler, bakanlıklar, STK'lar ve üniversitelerin bulunduğu özerk bir yapı tarafından yönetilmeli ve acil bir şekilde eylem planları hazırlanmalı. Aksi takdirde bu gölleri kurtarmak için geç kalacağız" dedi.

KURUMA TEHLİKESİ VAR
Eymir ve Mogan gölleri için ekolojik arazi kullanım ve yönetim planı yapılıp yapılmadığını yetkililere soran Tahir Çalgüner, "Eymir ve Mogan'dan su çekiliyor muydu? Çekiliyorsa ne amaçlı çekildi. Kaç adet su çekme istasyonu var? Bunlar hangi üniversiteye ya da kimlere ait? Bu göllerin kirlilik durumu ne? ODTÜ, Eymir'i istediği gibi kullanıyor. Gölleri besleyen dere ve nehirlerden göllere her gün zehir akıyor. Eymir'de bilinçsiz bir şekilde su çekiliyor. Bir önlem alınmazsa bu göller ileride kuruyabilir" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çanlar Eymir için de çalıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN