Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İkinci el otomobil alırken dikkat!

Araba pazarından ya da internetteki otomobil ilanlarından ikinci el araç almadan dikkat etmeniz gereken konuları sizin için derledik

Giriş Tarihi: 2.11.2013
Gündelik hayatın vazgeçilmez ihtiyaçlarından biri haline gelen otomobilleri ikinci el almayı tercih eden Başkentliler, bu yazıda yer alan önerileri okumadan araç bakmaya gitmeyin. Sizin için başta basit gibi görünen ancak sonradan başınızı fazlasıyla ağrıtmayı başaracak olan sorunları önceden tespit etmek adeta hayat kurtarıcı olacaktır.

SORMAKTAN KAÇINMAYIN
Öncelikle her zaman otomobile bakmaya gündüz gidin. Ayrıca bu konuda yağmursuz bir hava işinizi de kolaylaştıracaktır. Satıcıya otomobil hakkında hiçbir şey sormaktan kaçınmayın ve kontrol için yeterli zamanı ayırıp aceleci davranmayın. Almayı düşündüğünüz otomobilin yanına gitmeden önce mutlaka aşağıdaki önemli kriterlere dikkat edin.

KAPORTAYI DETAYLI İNCELEYİN
Otomobilin etrafında gezerek pas çürük ve boya hatalarını görmeye çalışın, ağır hasar görmüş bir arabayı dahi onarmak mümkündür. Ancak mükemmel bir onarım her zaman mümkün değildir.
Otomobile her iki tarafından boylu boyunca bakın otomobilin üstündeki yansımalar bozuk olmayan kesintisiz bir hat izlemelidir.
Otomobilin kapı ile çamurluk aralarında üst ve alt aralıklarına dikkat edin üst ve alt aralıklar arasında fark olmamalıdır.
Cam kenarını ve kapı açma kollarını/kilitlerini gözden geçirin; buralardaki boya hatalarını ya da kauçuk/metal aksam üzerindeki boya kalıntılarını bulmaya çalışın, bu tür izler otomobilin tekrar boyandığını gösterir.
Yağ kapağını açın ve yanınızda bulundurabileceğiniz küçük bir fenerle iç kısmı görmeye çalışın içerideki parçalar yağlı fakat temiz olmalıdır.

PROSEDÜRLERİ ATLAMAYIN
Otomobilin motorundan şanzımanına, kaportadan döşemesine kadar dikkatle inceleyin. nOtomobilin çalıntı olup olmadığını anlamak için motor ve şase numaralarını, ruhsattaki motor ve şase numaraları ile karşılaştırın. Çalıntı otomobil aldıysanız ödediğiniz paradan olacağınız gibi, çalmadığınızı ispatlayana kadar uğraşmanız gerekecektir.
Otomobili mutlaka deneyin. Tanıdığınız bir tamirci veya kaportacıya götürüp kontrol ettirin. Kaza geçirip sonradan toplanmış olabilir.
Vergi numarası uygulaması sayesinde artık ruhsatı üzerinize almamak gibi bir durum söz konusu değildir. Yine de aykırı uygulamalar olabilmekte. Bunun için mutlaka ruhsat sahibi ile anlaşmaya çalışın.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İkinci el otomobil alırken dikkat!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN