Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Diplomalarım duvar süsü oldu

Değişik alanlarda akademik kariyer yapan, master ve doktorasını ODTÜ'de bitiren, Türkiye'nin önemli dansçılarından İpek Yavuzer, dudak ısırtan başarılarını anlattı

Giriş Tarihi: 3.11.2013
İçinekapanık bir çocuktu. Annesi O'nu sosyalleşsin diye baleye gönderdi. Zaman içinde dans alanında ilerledi, ailesinin desteğiyle de önemli başarılara imza attı. Bir yandan akademik kariyerini en üst düzeyde tamamlayan İpek Yavuzer, dansta Türkiye Şampiyonluğu ve uluslararası ödüller kazandı. Türkiye Dans Sporları Federasyonu Eğitim Komitesi Başkanı ve Fahri Milli Takım Antrenörü olan Yavuzer, dudak ısırtan kariyerini SABAH Ankara'ya anlattı. Akademik kariyerinde elde ettiği diplomaları 'duvar süsü' olarak kullandığını dile getiren Yavuzer, yaşamının dönüm noktalarını paylaştı…

İpek bize kendini tanıtır mısın?


Ben devlet memuru olarak çalışan bir babanın ve avukat bir annenin çocuğu olarak Ankara'da büyüdüm. Üst düzey bir sporcu olarak olağanüstü bir akademik kariyer yaptım. Türkiye'nin kazanması en zor okullarından biri olan Ankara Gazi Anadolu Lisesi mezunuyum, lisansımı ODTÜ Şehir ve Bölge Planlama'da yaptım. İki yıl özel sektörde çalıştıktan sonra yine ODTÜ'de coğrafi bilgi sistemleri üzerine master ve doktora bitirdim. 1 sene öğrenci değişim programıyla Danimarka'da okudum. Bu sürede sporculuk kariyerim de devam etti. 5 yıl Türkiye Latin Dansları Şampiyonu oldum, uluslararası yarışmalarda Hong Kong, Çin, Ukrayna, İspanya, Filipinler gibi ülkelerde finale çıktım, bazılarından ülkeme madalyayla döndüm. Bugün bir dans okulu işletiyorum. Türkiye Dans Sporları Federasyonu Eğitim Komitesi Başkanı ve Fahri Milli Takım Antrenörüyüm. Dünya sıralamasında ilk 6'ya giren sporcularım var, ODTÜ'den aldığım tüm diplomaları ise duvar süsü olarak kullanıyorum.

Tipik Türk ailesi

Bize biraz ailenden söz eder misin?

Tipik bir Türk ailesinden geliyorum. Çocukları için her fedakarlığı yapan anne ve baba. Çok iyi anlaştığım bir ablam var. Bugünkü başarımda annemin beni yetiştirme tarzı büyük etken.
Dansa nasıl başladın?
Çok içine kapanık bir çocuktum, 9 yaşıma kadar hiç arkadaşım olmadı. Annem o kadar üzülüyormuş ki sonunda beni biraz sosyalleşeyim diye baleye yollamış. Sanırım hayatımın dönüm noktası o olmuş.
Sporculuğu ne zaman bıraktın?
1.5 sene önce jübilemi yaptım. Geç başlamama rağmen danBana hep "Sen bırakmasan da dans bir gün seni bırakır" derlerdi. Nitekim öyle oldu. Sakatlıklara, koşturmacaya vücudum direnemedi.

ARKADAŞINA GÖNDER
Diplomalarım duvar süsü oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN