Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Stüdyo daire kabul gördü

Giriş Tarihi: 3.11.2013

Genellikle öğrencilerin ve bekarların tercihi

İnşaat sektörünün son zamanlarda en çok konuştuğu konulardan biri stüdyo daireler. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği'nde yaptığı değişikliğin ardından stüdyo dairelerin yasaklanacağına dair söylentiler, sektörde geniş yankı buldu. SABAH Ankara, Başkent'te yükselen konut projelerinin sahipleri ile stüdyo daireleri konuştu. Ankara'da yükselen konut projelerinin sahipleri, stüdyo dairelere nasıl bakıyor? Müteahhitler yatırım düşünenlere stüdyo daireleri önerir mi?

MODERN YAŞAMIN VAZGEÇİLMEZİ

Uptown İncek projesini hayata geçiren Lema Grup ortaklarından Emre Katırcı, stüdyo konutların günümüz modern yaşantısında artık varlığını kabul ettirdiğini belirterek, bu tip dairelerin büyük metrekare istemeyen alıcılar tarafından tercih edildiğini anlattı. Katırcı, stüdyo dairelerin bürokrasi yoğunluğu olan Ankara'da çalışma ve konuk ağırlama amaçlı değerlendirildiği gibi küçük aileler ve yeni evli çiftler tarafından da tercih edildiğini bildirdi.

Genellikle öğrencilerin ve bekarların tercihi

Projelerinde özel loft 1+1 dubleks daire tipi oluşturduklarını belirten Katırcı, "Loft 1+1 daire fikri satış ofisimize gelen tüm konuklarımıza sıcak geliyor. Tercihlere baktığımızda erkek alıcı oranının daha yüksek olduğunu gözlemliyorum. Öğrenciler ve yalnız yaşayan 30 yaş üzeri alıcılar, çocuklarının üniversite hayatı için yatırım yapmayı düşünen ebeveynler daha çok bu tarz konut tiplerini tercih ediyor" dedi.

"AVANTAJLI YATIRIM"
Katırcı, stüdyo dairelerin kira beklentisi yüksek olan yatırımcıların da gözdesi olduğunu ifade ederek, şunları söyledi: "Eğer amaç, fiyat-fayda dengesinde iyi bir kira getirisi ise küçük metrekareli konutlar daha fazla tercih ediliyor. Özellikle mobilya tefrişi ile kiraya verilebilecek konutlar, ciddi bir kira performansı gösterebiliyor. Alıcılar erken karar verdiklerinde ciddi bir primlenme ile hem sahip oldukları konuttan dolayı kar edebilecek, oldukça avantajlı bir yatırım aracına sahip olmuş olacak."

İşadamlarının gözdesi

Beytepe'de inşa edilen Elit Royal Residence'ın sahibi Elit Yapı'nın Yönetim Kurulu Başkanı Cem Çelik ise stüdyo dairelerin daha çok yalnız yaşayanlar, öğrenciler, yaşlılar ve Ankara'ya belli günlerde gelen işadamları için ideal yaşam alanları olduğunu kaydetti. Stüdyo daire alımlarında kullanım alanının diğer dairelere göre küçük olmasından dolayı düşük aidat ve daire fiyatlarının cazip geldiğini kaydeden Çelik, stüdyo dairelerin son zamanlarda daha çok ilgi görmeye başladığını bildirdi.

UYGUN FİYAT İMKANI

Stüdyo dairelerin büyük dairelere oranla daha uygun fiyatları olduğunu ifade eden Çelik, "Bu da müşterinin ilgisini çekiyor. Ayrıca kira getirisi de metrekare bazında düşünüldüğünde büyük dairelere göre daha cazip bir yatırım aracı oluyor" dedi. Çelik, stüdyo dairelerin daha çok yatırım amaçlı olarak düşünüldüğünü vurgulayarak, "Ancak semt ve lokasyona göre bu durum değişir. Ankara'nın yeni gelişmekte olan lüks konutlarının yapıldığı Beytepe bölgesinde büyük m2'li daireler daha çok yatırım ve yaşam amaçlı düşünülüyor" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Stüdyo daire kabul gördü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN