Bakırdan eşyalar evlerin baş tacı

Giriş Tarihi: 5.11.2013

Baba mesleği olan bakırcılığı 35 yıldır Ankara Kalesi eteklerinde sürdüren Satılmış Canbaz'ın yaptığı eşyalar Ankaralılar'ın evlerini güzelleştiriyor

Satılmış Canbaz, Ankara Kalesi'ndeki Antikacılar Çarşısı'ndaki işyerinde yaptığı bakır süs eşyaları ile Ankaralılar'ın beğenisini kazanıyor. Babasından öğrendiği bakırcılığı 35 yıldır yapan Canbaz, bu mesleğin usta-çırak ilişkisine dayandığını belirtti. 1978 yılında başladığı bakır işlemeciliğini severek yaptığını söyleyen Canbaz, "Bakır üzerine işlenen detay arttıkça eserin değeri de artar" diye konuştu.

ORTA SINIF İLGİ GÖSTERİYOR

Büyük bir özenle işlediği bakırları Ankaralılar'ın evlerine süs eşyası olarak ya da hediye etmek için aldıklarını anlatan Canbaz, "Bakır ürün üzerindeki işleminin detayı ne kadar fazla ise ücreti de o kadar artıyor" dedi. Bakıra daha çok orta sınıf ailelerin ilgi gösterdiğini anlatan Canbaz, yaz aylarında Ankara'ya gelen turistlerin yaptığı bakır işlemelere daha çok ilgi gösterdiğini söyledi.

Sürekli gelişiyor
Bakır işlemeciliğinde kendilerini sürekli yenilediklerine dikkat çeken Satılmış Canbaz, "Ham halde gelen bakır ısıtılır. Daha sonra bakırın zemini çekiçle dövülerek şişirilir. Şişirilen zemine Anadolu motifleri ve desenleri işlenir. Bakırın kararmaması için mobilya verniği sürülür. Ortalama bir ürünün fiyatının yüz lira civarındadır. Şu an elimizde bulunan Duvar Panosu adlı eser işçiliği fazla olduğu için bin lira değerinde" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bakırdan eşyalar evlerin baş tacı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN