Çankaya'nın gözdesi

Giriş Tarihi: 7.11.2013

Anıtkabir'in karşısında görkemli bir binada eğitim veren Alparslan Ortaokulu, başarılarıyla adından söz ettiriyor

Alparslan Ortaokulu, Başkent'in en köklü okulları arasında yer alıyor. Tarihe zaman ayak uyduramayan binası birkaç yıl önce yıkılan, modern, görkemli yeni yapısıyla dikkat çeken okulun öğrencileri, başarılarıyla adlarından söz ettiriyor. Seviye Belirleme Sınavı'nda hemen hemen bütün öğrenciler Ankara'nın en önemli okullarına yerleşmeye hak kazanıyor.

408 ÖĞRENCİ VAR

Anıtkabir'in hemen karşısında yer alan, bulunduğu mevkiyle dikkat çeken Alparslan Ortaokulu'nda 408 öğrenci eğitim görüyor. 32 öğretmenin çalıştığı okul tam gün eğitim veriyor. 2 ana sınıfının bulunduğu ortaokuldaki öğrencilerin çoğu akademik eğitimin yanı sıra sosyal-kültürel etkinliklerde kendilerini gösterme fırsatı yakalıyor. Alparslan Ortaokulu'nun en büyük ihtiyacı ise kapalı spor salonu. Bahçede spor salonu için yeterli bir alan bulunuyor. Okul Müdürü Mehmet Çalışkan, salon için sponsor aradıklarını belirterek, "Sponsor ya da hayırsever kişi ya da kurum bulmak istiyoruz. Eğer hayırsever bir kişi yaparsa adını spor salonuna verebiliruiz" diye konuştu.

DOLU DOLU ETKİNLİK
Öğrenciler akademik eğitimin yanı sıra sosyal-kültürel etkinliklere katılma fırsatı buluyor. Ayda 2 kez düzenlenen etkinliklere öğrencilerin katılımı sağlanıyor. Böylelikle çocukların okulda sosyalleşmesi hedefleniyor. Arkadaşlarıyla birlikte sinema, tiyatro, konsere giden çocuklar, Ankara'daki birçok müzeyi de görme fırsatı yakalıyor.

KABUĞUMUZU KIRMAK İÇİN ÇALIŞIYORUZ
Okul Müdürü Mehmet Çalışkan, yeni yapılan binayı hem İMKB Alparslan Ortaokulu'nun hem de İmam Hatip Ortaokulu'nun kullandığını belirterek, "Her iki okul öğrencileri aynı bahçeyi kullanıyor. Her iki okul öğrencileri kimi zaman küçük problemler yaşasa da birbirleriyle güzel ve uyumlu vakit geçiriyor. Bu da bizi mutlu ediyor" dedi. Çalışkan, her geçen gün eğitimde daha da başarılı olabilmek için çalıştıklarını belirterek, "Alparslan Ortaokulu olarak kabuğumuzu kırmak istiyoruz. En büyük hedefimiz bu" dedi. Bu okulu diğerlerinden ayıran en büyük özelliklerinden biri ise kaynaştırma öğrencilerine yönelik açılan "destek odası". Bu odada resim yapan, birebir eğitim alan öğrenciler aynı zamanda sporla da tanıştırılıyor. Bu öğrenciler, kas kabiliyetlerini geliştirici çeşitli spor aktivitelerine de yönlendiriliyor. Sadece öğrencilere değil velilere yönelik de eğitimlerin verildiği ortaokulda bu yıl Halk Eğitim Merkezi'nin katkılarıyla resim kursu açıldı. Okulun resim öğretmeni tarafından verilecek kurslar hafta içi gerçekleştirilecek. Geçen yıl İngilizce öğrenen veliler bu sene ise resim kursuna katılacak. Veliler yeteneklerini geliştirerek, kendilerini fark edecek.

YARIŞMA GERÇEKLEŞTİ
Okulda sık sık yarışma düzenlenerek öğrencilerin bu etkinliklere katılımı sağlanıyor. Geçen yıl hayata geçirilen "Çanakkale Savaşları" konulu 7. Sınıflararası Bilgi Yarışması'na katılım büyük oldu. Bilgi yarışmasını 1 soru farkla 7-C sınıfı öğrencileri kazandı. İdare, hem başarılı olan hem de yarışmaya katılan diğer öğrencileri tebrik etti.

BARIŞ ORMANI OLUŞTURULDU
İMKB Alparslan Ortaokulu'ndaki öğrencilerin bir kısmının Anıtkabir'de oluşturulan "Barış Ormanı"nda dikili fidanları var. 5. sınıf öğrenci ve sınıf öğretmenleri, ormana 117 fidan dikip, çelenk bıraktı. Anıtkabir yönetimi ise öğrenci ve öğretmenlere her fırsatta fidanlara bakabilmeleri için giriş izin kartı verdi. Öğrenciler, sık sık ormanı ziyaret ederek fidanların büyümesine tanıklık ediyor.

KIBRIS'A GEZİ DÜZENLENDİ
İMKB Alpaslan Ortaokulu kimi zaman geziler de düzenliyor. Geçen yıl 27-30 Ocak günleri arasında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne (KKTC) moral, tarih bilinci ve eğitim paylaşımı gezisi gerçekleşti. Geziye, Okul Müdürü Mehmet Çalışkan, Müdür Yardımcısı Sıdıka Güven, İngilizce öğretmeni F. Tenay Yücel, Rehberlik ve Psikolojik Danışman Öğretmen Nesrin Karapür, Okul Aile Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Semiha Kocaeli'nin yanı sıra 11 veli ile 47 öğrenci katıldı. KKTC Başbakanı İrsem Küçük, Türkiye'den geziye katılan heyeti kabul ederek, hediye takdim etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çankaya'nın gözdesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN