Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Osman BEKAR: Şişirilmiş marka değerleri ve futbolumuz

Giriş Tarihi: 7.11.2013
Avrupa'da ve dünyada kendisinden beklenen ve hayal edilen yeri bir türlü bulamayan futbolumuzun ekonomisi sportif alandaki başarısızlıktan daha vahim bir halde. 'Şişirilmiş marka değeri'nin rüzgarına kapılan kulüplerimiz özellikle de 4 büyükler yaptıkları hesapsız ve astronomik transferleriyle başarılarını katlayacaklarına sadece borçlarını katlıyorlar. Fütursuzca kağıt üzerinde harcanan paralar kulüplerin geleceklerini bir ton daha karartmaktan başka bir işe yaramıyor.
Kendi şirketlerinde bugüne kadar böylesine milyon dolarlık sözleşmelerin altına imza atmamış işadamı başkanlar, nasıl olsa kendi ödemeyecekleri borçları sadece kulübün renklerine gönül vermiş taraftarların sırtına yüklemekte bir beis görmüyorlar.
Çünkü kendi paraları değil, babalarının, dedelerinin paraları değil.
Çoktan emekli olmuş veteran yıldızlara astronomik rakamlar ödeyerek transfer etmeyi büyük yöneticilik, büyük başkanlık olarak gören, bu kadar harcamaya rağmen Edirne'yi geçemeyen başarılarla kendi dünyalarında havai fişekler patlatan bu kulüp yöneticileri kendi şirketlerini bu şekilde yönetseler aileleri 1 dakika kendilerini işin başında tutarlar mıydı?
Şimdi burada Bayern'in, Barca'nın, Real'in durumundan bahsetmeye gerek yok. Bu adamlarla nasıl sahada baş edemiyorsak ekonomik alanda da baş etmemiz mümkün değil. Şimdi 'yahu bu adamların bizden daha çok borcu var' dediğinizi duyar gibiyim. Evet doğrudur.
Ama bu adamlar bir sezonda bu borçlarını eritiyorlarsa iyi yaptıkları, bir bildikleri birşeyler var demektir.
Tabi kulüp yöneticilerimizin hakkını da yemek istemiyorum. İyi yaptıkları şeyler de var. Mesela önlerine konulan dosyada borçlar hanesi gözlerine ilişince soluğu Ankara'da almak gibi.
Spor Bakanı ya da Başbakan'dan randevu almak suretiyle vergi borçlarının, SSK prim borçlarının, devlet bankalarına olan borçların ötelenmesi, yeniden yapılandırılması gibi kıyakları isteme konusunda ellerine kimse su dökemez. Ama kongrelerinde kalabalığı görünce her yere stad her yere antrenman sahası vaat eden de var takımı adına banka kuran da, AVM yapan da.. Dilin kemiği yok nasılsa...
Futbolumuzun bu karanlık tablosu ekonomisi hızla büyüyen Türkiye'nin sırtındaki kambur olmaya devam ederse hükümetin ve spor bakanlığının bu duruma bir el atması kaçınılmaz olacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Osman BEKAR: Şişirilmiş marka değerleri ve futbolumuz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN