Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sahte diplomayla insanları kandırdı

Giriş Tarihi: 7.11.2013

Kemal Sunal'ın başrolünü oynadığı "Doktor Civanım" gerçek oldu. Gelen bir ihbarı değerlendiren polis, sahte diploma sahibi Murat A.'nın otistik çocuklara eğitim verdiğini ortaya çıkardı

Kemal Sunal'ın başrolünü oynadığı ve şehirdeki bir hastanede hademelik yapan kişinin kendi köyüne döndüğünde doktormuş gibi karşılanmasını anlatan film gerçek oldu. Ankara'da sahte diplomalarla otistik öğrencilere eğitim veren, onlarca akademik yazılara imza atan Murat A.'nın ilginç yaşam öyküsü ortaya çıktı. Lise mezunu olan A.'nın 2000 yılında silahlı yağma ve dolandırıcılık suçundan 18 yıl hapis cezası aldığı, 8 yıl cezaevinde yattığı öğrenildi. Cezaevine girmeden önce mermer ustası olan A.'nın tahliyesinin ardından iş kurma yoluna gittiği öğrenildi. Koğuşta bol bol psikoloji kitapları okuduğu, tahliye olduktan sonra ise sahte diplomalarla öğrencilere ve ailelere eğitim seminerleri verdiği belirlenen A., önce Hacettepe Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi'nden mezun olduğuna dair diploma hazırladı. Ardından 2001 yılında ODTÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü Klinik Psikoloji Bölümü Yüksek Lisans diplomasını tamamladı.

Makale kaleme aldı
Üniversitelerarası Kurul Başkanlığı'ndan doçentlik belgesi hazırlayan A.'nın, söz konusu çalışmalarla ilgili 9 sahte belgeye sahip olduğu saptandı. Sahte psikolog Murat A.'nın "Otizm sendromu bozukluğu", "Ergenlik çağında psikolojik ve fizyolojik gelişmeler" ve "Ailelere önemli uyarı: çocuklarınıza karne korkusu yaşatmayın" gibi onlarca makaleye de imza attığı belirlendi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sahte diplomayla insanları kandırdı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN