Tarihi hamam ilgisiz kaldı

Giriş Tarihi: 9.11.2013

Ulus'taki Roma Hamamı sahipsiz kaldı. Günde ortalama 40 kişinin gezdiği hamam Ankaralılar'dan ilgi bekliyor

Ulus'a giden çoğu Ankaralı'nın her gün önünden geçtiği Roma Hamamı'na Ankaralılar ilgisiz. Her gün sadece 40 kişinin ziyaret ettiği hamama en çok ilgiyi turistler gösteriyor. Japonların daha çok ziyaret ettiği müze, tarihe ışık tutuyor. Ziyaretçilerin daha rahat gezebilmesi için 65 bin metrekarelik açık hava alanına dönüştürülen müze, haftanın her günü ziyaretçilerini bekliyor.

BİZANS MEZARI SERGİLENİYOR

Ulus'ta Çankırı Caddesi'nde bulunan hamam, 3. yüzyılda Şeptimius Severus'un oğlu Roma İmparatoru Caracalla tarafından Sağlık Tanrısı Asklepios adına yaptırıldı. Ankara'da bulunan bu tarihi zenginlikte Roma ve Bizans döneminden kalma toprak altından çıkarılan eserler, tarihi roma hamamı ve tren yolu çalışması sırasında bulunan iki roma mezarından birisi olan Bizans mezarı yer alıyor.

ANKARA'NIN ESKİ TARİHİ
Roma ve Bizans dönemine ait eserlerin sergilendiği müze, mezar stelleri, kitabeler ve mimari parçalar şeklinde 3 gruptan oluşuyor. Sergilenen bu kitabelerin Ankara tarihine de açıklık getirdiği M.S 69.-79. yılları arasında Ankaralı emekli askerlerin kurdukları dernekler, spor, ekonomik ve kültürel yaşamlar hakkında bilgiler vermesinden anlaşılıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tarihi hamam ilgisiz kaldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN