Afrika'da uçak okulu açılacak

Türk Hava Kurumu Üniversitesi, Kenya ve Tanzanya'da uçak okulu açmaya hazırlanıyor. Okul, Afrika'da bu alanda yaşanan ihtiyaca cevap verecek

Giriş Tarihi: 11.11.2013
Türkiye'nin en önemli üniversiteleri arasında yer alan THK Üniversitesi, Afrika'ya açılıyor. Afrika'da artan pilot ihtiyacı ile birlikte Türk Hava Kurumu Üniversitesi, bölgedeki iki ülkede uçuş okulu açacak. THK Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ünsal Ban, dünya standartlarında eğitim vereceklerine dikkat çekti. Ban, "Türk Hava Kurumu Üniversitesi olarak, her yıl pilotaj bölümünden 70 öğrenciyi mezun etmeyi hedefliyoruz. Dünya standartlarında eğitim veriyoruz. Bir yıl içindeki hedefimiz, Kenya ve Tanzanya'da uçuş okulu açmak" diye konuştu.

STAJ YAPACAKLAR
Üniversite-sanayi işbirliği çerçevesinde "Tümleşik Eğitim" adını verilen uygulama ile öğrencilere birinci, ikinci ve üçüncü sınıfı takip eden yaz aylarında 40 iş günlük sürelerle sektör şirketlerinde yerinde uygulama eğitimi yapma olanağı sağlayacaklarını vurgulayan Ban, bu uygulamanın temel amacının öğrencilere havacılık ve uzay bilimleri alanlarında hizmet veren sanayi kuruluşlarında çalışma olanağı sağlanması olduğunu aktardı.

İHA ÜRETİLDİ
THK Üniversitesi Emniyet Genel Müdürlüğü için İnsansız Hava Aracı (İHA) yaptı ve test sürüşleri henüz devam ediyor. İHA eylemlerde ya da sınır güvenliğinin sağlanmasında polisin işini kolaylaştıracak. THK Üniversitesinin Ar-Ge çalışması olarak hayata geçirilen İHA'ların prototip üretiminin yaklaşık 6 ay süren çalışma sonucunda yapıldığını ifade etti. Ban, test sürüşleri devam eden İHA'nın istenilen adrese giderek, oradaki ses ve görüntülerin merkeze aktarılabildiğini belirtirken; yüz tanıma sisteminin de bulunduğunu kaydetti.

FABRİKA KURULACAK
Türk Hava Kurumu (THK) Genel Başkanı Osman Yıldırım da tamamen öz kaynaklar kullanılarak üretilen yerli malı eğitim uçağının 2014 yılında uçurmayı planladıklarını açıkladı. "Gökyüzünde kendi milli uçağımızı göreceğimiz günlere çok yaklaştık" diyen THK Genel Başkanı Osman Yıldırım, 1940 yılında kurulan ancak çeşitli nedenlerden dolayı üretimi durdurulan fabrikanın bulunduğu yerin Gümrük ve Dış Ticaret Bakanlığı'nın desteğiyle yeniden THK'ya kazandırıldığını söyledi. Yıldırım, "Uçak üretimimiz burada yeniden başlayacak ve uçak fabrikamız küllerinden doğacak" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Afrika'da uçak okulu açılacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN