Ankara'nın çehresi değişti

Giriş Tarihi: 11.11.2013

Ankara İl Özel İdaresi, 8 yılda 724 Milyon TL yatırım yaparak Başkent'in çehresini değiştirdi. Yatırımlarla bozkırdaki birçok beldede hayat canlandı

Ankara İl Özel İdaresi bugüne kadar yürüttüğü yatırım ve projelerle Ankara kırsalının çehresini değiştirdi. Başkent'te 2005- 2013 yılları arasında kırsal altyapı çalışmaları için toplam 724 Milyon TL harcama yapıldı. İl Özel İdare Genel Sekreteri Adem Ceylan, "Ulaştırma, içme suyu, tarım, atık su, eğitim, sağlık, çevre, spor, kültür - turizm, sosyal ve güvenlik hizmetlerine kadar çok geniş bir yelpazede hizmet ediyoruz" dedi.

MODERN YAŞAM KOŞULLARI

Yerinden yerel yönetim ve kırsal kalkınma bazında 2005 yılı itibari ile yetki ve görevleri arttırılan İl Özel İdare'nin Ankara'da önemli bir misyona sahip olduğunu dile getiren Ceylan, "Başkent'in köyleri ve bağlı üniteleri ile birlikte sorumluluk alanına giren tüm bölgelerde, modern yaşam koşullarının oluşturulması adına önemli bir misyon yüklenen İl Özel İdare, bugüne kadar yürüttüğü projelerle Ankara kırsalının çehresini değiştirdi" dedi.

724 MİLYON TL HARCAMA

8 yıllık dönem içerisinde altyapı için harcanan ödeneğin yüzde 83'ü Ankara Özel İdaresi'nin kendi kaynaklarından karşılandığını belirten Adem Ceylan, "2005-2013 yılları arası faaliyetleri kapsamında kırsal altyapı çalışmaları için toplam 724 Milyon TL harcama yapılmıştır. 8 yıllık dönem içerisinde kırsal altyapı yatırımları için harcanan ödeneğin yaklaşık yüzde 83'ünün Özel İdarenin kendi kaynaklarından, ödeneğin yüzde 17'si ise merkezi idareden temin edilmiştir" dedi.

KAPALI YOLLAR HIZLA AÇILIYOR
Ceylan, köy meydanı ve sokaklarına kilit parke taşı döşenerek sağlıklı ortama kavuşturduklarını anlatarak şöyle konuştu: "515 köyde 1 milyon metrekare alanda kilitli parke taşı döşedik. Zorlu kış şartlarının yaşandığı Ankara'da 24 saatte kırsal alanda yollar açılarak taşımalı eğitim sistemi aksamadan devam etti. Her yıl yaklaşık 60 bin metrekare karla mücadele çalışması yaptık."

TÜRKİYE'DE REKOR
2005 yılı başında yüzde 34 olan asfalt yol oranını yüzde 90'a çıkarak Türkiye'de rekora ulaşıldığını belirten Adem Ceylan, "9 bin 966 kilometre asfalt kaplama çalışması yaptık. 2008 yılından itibaren idaremiz kendi iş gücü ve iş makineleri kullanılarak asfalt yol yapımına başladı. Hem standardı yüksek asfalt yol yapıldı hem de 60 milyon lira tasarruf sağladık. Ayrıca 105 kilometre bölünmüş yol çalışması gerçekleştirdik" diye konuştu.

KÖYLER SAĞLIKLI SUYA KAVUŞTU
Başkent köylerinin sağlıklı içme suyuna kavuşmaları için bugüne kadar binin üzerinde proje hazırladıklarını dile getiren Adem Ceylan, "2005 yılında, köy içme suyu şebekeleşme oranı yüzde 49 iken 2013yılı itibariyle bu oran yüzde 97 ye ulaşmıştır. Toplam 1172 proje ile 578 köy ve 204 bağlısına içmesuyu tesis yenileme ve geliştirme, su temini, sondaj, depo, isale hattı, şebeke yatırımlarını gerçekleştirdik" diye konuştu.

EĞİTİM İÇİN 240 MİLYON TL
Eğitimde önemli yatırımlar gerçekleştiklerini belirten Ceylan, "2005'te 12 bin derslik bulunuyordu. İdare öz kaynaklarıyla yılda yaklaşık 800 derslik yaptı. Bu dönemde toplam 314 okul 6 bin derslik yapılarak eğitim hizmetlerine sunuldu. Ayrıca okulların elektrik, su, yakacak, akıllı tahta, bilgisayar gibi gerekli donanım ihtiyaçları İdaremiz tarafından karşılandı" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ankara'nın çehresi değişti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN