Türkiye'nin en iyi haber sitesi

90 yılda nereden nereye geldi

Cumhuriyet'le yaşıt, usta ressam Lütfü Günay, Başkent kültür sanat hayatının savaş ve yokluklar içinde geçen yılların ardından geldiği noktayı anlattı

Giriş Tarihi: 15.11.2013
Ankara'da Cumhuriyet'le yaşıt usta bir ressam var: Lütfü Günay. Armoni Sanat Galerisi'nde açtığı özel bir sergiyle yeni yaşını kutlayan sanatçı tam 90 yaşında. Aslen Çanakkaleli, denize aşık ressam, yurttaşlık kitaplarında rastladığı ve "muntazam" yolları nedeniyle aşık olduğu Ankara'ya geldikten sonra tutkuyla bağlı olduğu denizden bile vazgeçti.

"ANKARA'DAN AYRILAMAM"
Lise eğitimini İstanbul'da Kabataş Lisesi'nde tamamlayan Günay, İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi'nde, Zeki Kocamemi atölyesinden mezun olduktan sonra memleketi Çanakkale'ye giderek öğretmenliğe başvuruyor. Milli Eğitim Bakanlığı'ndan iki ayda bir "sıraya kondunuz" diye mektup geliyor. Uzun süre sonra bir akrabası Ankara'dan haber gönderiyor: "Amerikan Askeri Yardım Kurumu ressam alacak. Gel imtihana gir."

İLK SOYUT SERGİYDİ

Günay hemen Ankara'nın yolunu tutuyor, sınava giriyor, kazanıyor ve orada 29 yıl istatistik ressamı olarak çalışıyor: "1951 yılında Adnan Çoker'le tanıştım. O bana 'hocadan öğrendiğimizi bırakalım, soyut resme çalışalım' dedi. Böylelikle soyut resme başladık. 1954 yılında Mithatpaşa Caddesi'nde bahçe içinde tek katlı bir binada hizmet veren Helikon Derneği'nde sergi açtık. Serginin adı da 'Orijinal Sergi Öncesi'ydi. Ankara'da açılan ilk soyut sergiydi. Resimlerimizin altına izahlar yazmıştık. Eşref Üren, Cemal Bingöl, o dönem Ulus Gazetesi'nde sanat eleştirmeni olan Bülent Ecevit, hepsi alay etti bizimle."

YOKLUK YILLARI VE SONRASI…
Lütfü Günay yaşadıklarını şu sözlerle anlattı: "O yıllarda da daha sonraki yıllarda da Ankara'da doğru dürüst sergi açılmıyordu. Resim göremiyorduk, müze yoktu, kişisel sergiler açmak için galeri yoktu. Devlet Resim-Heykel Sergisi'ne katıldım. 1970 yılında ikincilik ödülünü aldım. Sonraki yıllarda da Devlet Resim-Heykel sergilerine hep katıldım ama resim satmak için. Dil-Tarih'in bodrum katında açılırdı sergi. Sonra Ankara Ressamlar Cemiyeti kuruldu."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
90 yılda nereden nereye geldi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN