Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Namık AYAN: Dizel mi?

Giriş Tarihi: 16.11.2013
Son zamanlarda dizel motorlu araçlara olan rağbet artıyor. Bununla beraber benzin fiyatlarının artması da yeni bir tartışmayı gündeme getirdi. Dizel otomobillerin benzinli araçlara oranla satış fiyatları daha yüksek. Ancak bakımı benzinli otomobillere göre daha zordur. Öyle ki bilgi eksikliği nedeniyle yapılan küçük yanlışlar büyük sorunlar meydana getiriyor. Bu sebeple dizel otomobillerin bakımı hakkında bilgi sahibi olmak gerekir. Eğer otomobilinizi uzun süre ve sağlıklı şekilde kullanmak istiyorsanız bazı konularda dikkatli olmanız da fayda var.
Motoru çalıştırmadan önce kontağı yarım çevirip uyarı ışıklarının sönmesini bekleyip aracı ışıklar söndükten sonra çalıştırmalıyız. Çünkü ilk çalıştığında motor soğuk olacağı için aracı zorlayabilirsiniz. Motoru ısıtmak için 30 saniye kadar aracı rolantide çalıştırmak gerekir.
Kalitesiz yakıt kullanmak da aracınıza büyük zarar verir.
Otomobilimiz çalışmadığı zaman itmek ya da yokuş aşağı çalıştırmak dizel motorlarda yapılan en büyük hatalardan biridir. Motor çalışır durumda değilse yağ basıncı oluşmaz. Bu nedenle zorlama sırasında pompaya aşırı yük biner ve ciddi zarara yol açar.
Dizel aracımızı sağlıklı kullanmak istiyorsak tork durumuna dikkat etmeliyiz. Önemli noktalardan biri ise kalkışlarda kesinlikle rölanti 1000 devrine düşürülmeli. Bu durumda mazot pompası zarar görebilir. Aynı şekilde rölantide giderken birden bire gaza yüklenmeyiniz. Aksi halde turbo yüksek basınç altında kaldığı için zarar görebilir. Şunu da belirtmekte fayda görüyorum. Dizel araçlar uzun yollarda ekonomiktir. Yani yılda 15-35 bin kilometreyi geçmeyen bir tüketici iseniz ekonomi sağlamış olmazsınız. Otomobilini kısa mesafede kullananlar için benzinli otomobiller daha uygundur. Anlaşılan o ki aracı dikkatli kullanılıp bakımlarını zamanında yaptırmak yakıt cinsi ne olursa olsun otomobilin ömrünü uzatır.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Namık AYAN: Dizel mi?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN