'Bonzai' ölüm tribine sokuyor

Emniyetin hazırladığı uyuşturucu raporuna göre son yıllarda Türkiye'de baş gösteren Avrupa kökenli "Bonzai" maddesi bağımlılarını ölüm tribine sokup intihara sürüklüyor

Giriş Tarihi: 19.11.2013
Emniyet'e bağlı Narkotik Suçlarla Mücadele Şubesi'nin hazırladığı uyuşturucu raporlarında son 3-4 yıldır Türkiye'de ciddi bir artış kaydeden "Bonzai" adlı maddeyle ilgili çarpıcı bilgilere verildi. Bilimsel araştırma ve bağımlıların ifadelerinin yer aldığı bilgilerde Avrupa kökenli bu maddenin, kullanıcılarını ölüm tribine soktuğu kaydedildi. "Yavşan" adlı otun kimyasal sentetik asite emdirilerek oluşturulmasıyla elde edilen bu maddenin, bağımlılarını ileri aşamada delirtip intihara sürüklediği belirtildi. Raporda, halüsünasyonlar gördüren bu tehlikeli maddenin, birçok kişinin intiharına yol açtığına dikkat çekildi.

METROPOLLERE YAYILIYOR

Zehir tacirleri arasında eroinin alternatifi olarak piyasaya sürülen "Bonzai" adlı madde, son 3-4 yıldır Türkiye'de yayılmaya başladı. Emniyet'in operasyonlardan derlediği ve bilimsel araştırmalarla desteklediği raporlara göre "Bonzai"nin ilk önce Güney Amerika'ya daha sonra da Avrupa'ya yayıldığı belirtildi. Avrupa'dan İstanbul'a getirilen bu zehirli maddenin 3 gramlık paketlerle başta Ankara olmak üzere metropol kentlere gönderildiği ve buralardaki torbacılar tarafından kullanıcılara satıldığı kaydedildi.

İNTİHARA SÜRÜKLÜYOR
Ot ve kimyasal sentetik asitlerden oluşan 'Bonzai'nin akciğerdeki damarlar yoluyla hızla kana karıştığı, sinir uçlarına temas ederek kullanıcının halüsünasyonlar görmesine yol açtığı belirtildi. Eroine göre daha hızlı bağımlılık yaptığı belirtilen bu zehirli maddenin bir süre sonra bağımlısında şizofrenik belirtilere, daha ileri safhalarda deliliğe yol açtığı vurgulandı. Son aşamada kullanıcılarını ölüm tribine sokan uyuşturucunun intihara sürükleyerek ölüme kadar götürdüğü saptandı. Yetkililer, özellikle lise ve üniversite çağındaki gençler arasında yaygınlaşmaya başlayan "Bonzai" kullanımına karşı aileleri duyarlı olmaları konusunda uyardı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Bonzai' ölüm tribine sokuyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN