Türkiye'nin en iyi haber sitesi

O bir 'çalıkuşu'

Eğitimde 17 yılı geride bırakan Ayşegül Yediyıldız, her cuma mutlaka 2 eve gidiyor. Bu sayede öğrencilerinin başarısının arttığını söylüyor

Giriş Tarihi: 24.11.2013
Öğretmenliğin, hele de günümüz şartlarında, zor bir meslek olduğu söylenir de, "aşk"la yapıldığı zaman zorlukların bir bir nasıl aşılabileceği, okulun ev, öğrencilerin de ailenin bir parçasına dönüşebileceği pek konuşulmaz. Başkent'in örnek öğretmenlerinden Ayşegül Yediyıldız'ın mesleğine duyduğu aşk, onun için okulu eve, öğrencilerini de ailesinin bir parçasına dönüştürmüş. Göreve başladığı ilk günden itibaren öğrencilerini evlerinde ziyaret etmeye başlayan Yediyıldız, her cuma mutlaka iki ziyaret gerçekleştiriyor. Artık aileler de bu durumu kabullenmiş ve onun geleceği günü iple çekiyor.

SPONSOR DA BULUYOR
Öğrencinin başarı veya başarısızlığının, büyük oranda evdeki düzenine bağlı olduğunu belirten Yediyıldız, Konya'da görev yaptığı zamanlarda ziyaret ettiği ailelerin genelde çok kalabalık olduğunu ve halalarla kayınvalidelerle yaşayan ailelerin çok fazla olduğunu, bu nedenle öğrencinin kendine ait bir odası veya ders çalışma masası olmadığını söylüyor. Gittiği evlerde bu gibi olumsuzlukları tutanak tuturak okul aile birliğine ilettiğini ifade eden Yediyıldız, "İmkan varsa okul aile birliği, yoksa kendi imkanım veya sponsor bularak o şekilde eksiklerini tamamlıyordum" diyor.

BAŞARILARI ARTIYOR

Yaptığı ev ziyaretleri, kimilerine vakit kaybı gibi gelse de Ayşegül Hoca, bu ziyaretleri, öğrenciyi kazanmak için bulunmaz bir nimet olarak görüyor. Cuma günleri iki aileyi, ikişer saat ziyaret eden Ayşegül Hoca, sözlerini şöyle sürdürüyor: "Velilerle oturup çocukla ilgili kararlar alıyoruz. Onlarla beraber hareket etmemiz çok faydalı oluyor. Çocukların davranışları olumlu yönde değişiyor, bu da derslerine yansıyor." Şu an görev yaptığı İMKB Alpaslan İlköğretim Okulu'na tayini çıktığı hafta, hemen ziyaretlere başladığını ifade eden Ayşegül Hoca, 17 mevcutlu sınıfta, 2-3 hafta içerisinde kalan 5 veliye de uğrayıp ziyaretlerini tamamlamayı düşünüyor. O, başarı gösteren öğrencilerini de çeşitli hediyelerle ödüllendiriyor.

ÖĞRETMENİNİ ÖRNEK ALARAK DEVAM EDİYOR
Ev ziyareti fikrini, kendi öğretmeninden aldığını aktaran örnek öğretmen şöyle konuşuyor: "Sınıf öğretmenimiz sürekli evimize gelerek ailemle görüşüyordu. O benim rol modelim. Öğretmenim olmasa belki de bu mesleği seçmezdim. Göreve ilk başladığım yıllarda ev ziyaretini başlatırsam bunu merkeze atandığımda da sürdürebileceğime inanıyordum; çocukların kaldığı yeri görmem gerektiğini düşünüyordum."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
O bir 'çalıkuşu'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN