Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Müzede piyanolu 'Şantaj'

Hitchcock'un sessiz klasiği "Şantaj", Gezici Festival kapsamında Resim-Heykel Müzesi'nde bugün gösterilecek. Filme, piyanist Hakan Ali Toker, doğaçlama müziğiyle eşlik edecek

Giriş Tarihi: 28.11.2013
Salvador Dali tarzı bıyığı ve piyanosuyla yaptığı şovlarla Başkent'te olduğu kadar dünyada da adından söz ettiren Hakan Ali Toker, klasik müzikteki doğaçlama yeteneğini yine farklı bir projeyle bugün Resim-Heykel Müzesi'nde sergileyecek. Ankara Sinema Derneği'nin düzenlediği Gezici Festival'in açılış gecesi için British Counsil'in desteğiyle hazırlanan programda Toker, Hitchcock'un "BlackmailŞantaj" adlı filminin gösterimi esnasında, bir kenarda piyanosuyla doğaçlama müzik üretecek.

2006'DAN BU YANA DOĞAÇLAMA YAPIYOR
Klasik müziği alışılmışın dışında bir yaklaşımla, görsellik ve şovu da işin içine katarak sunuyorsunuz. Farklı tarzınıza seyircinin tepkisi nasıl?
Gayet olumlu! Klasik müzik meraklısı, olayın faklı bir boyutuyla tanışmanın keyfini, tazeliğini yaşıyor; klasik müziğe alışkın olmayan dinleyici tipi de bu müziğe bu vesileyle sempati duyabiliyor; en azından merak geliştiriyor.
Bir müzisyen olarak müzikle olduğu kadar tarihle de ilgileniyorsunuz. Bu iki farklı alanı takip edip harmanlamanın ne gibi yararlarını görüyorsunuz?
Tarihini bilmeyen, Amerika'yı yeniden keşfetmeye mahkumdur. Her mesleğin ustası, mesleğinin tarihini öğrendikçe ona hakimiyetini artırır, ona derinlik katabilir. Bütün bilim ve sanat dalları için aynı ölçüde elzemdir bu. Ben sadece mesleğimin gereğini yapıyorum bu anlamda.
Şimdi Hitchcock projesiyle görüyoruz sizi. Hakan Toker sinemayla da ilgileniyor… Galiba çizdiğiniz aykırı profilden dolayı bu projedesiniz.
Doğaçlama merakımdan dolayı bu projedeyim! Sessiz film müziği, zamanında doğaçlama yapılırmış. Ben de müziğe başladığımdan beri doğaçlamanın çeşitli türleriyle içli dışlı oldum hep. 10 yıl kadar önce, ABD'de yaşadığım dönemde verdiğim bir doğaçlama piyano resitalime gelen bir dinleyicimin önerisi üzerine sessiz filmlere doğaçlama müzik yapmaya başladım. Oralarda pek çok sessiz filme eşlik ettim. 2006'da Türkiye'ye döndüğümden beri burada da bu işi yapmak için uygun bir fırsat çıkmasını bekliyordum. O fırsat, nihayet British Council sayesinde, Hitchcock projesiyle çıktı karşıma ve ben de seve seve kabul ettim.

BESTELERİM VAR
Daha önce herhangi bir film için müzik hazırladınız mı?
Dediğim gibi, sessiz filmlere doğaçlama müzik çok yaptım. Bunların belli ölçüde ön hazırlıkları da oldu. Ama 'hazırlamak'tan kastınız bestelemekse, hayır, daha önce film müziği yazmadım. Ancak bazı kısa filmlerde kullanılan bestelerim oldu.
Yurtdışından az sayıda da olsa başarı hikayeleri okuyoruz. Ama sizin gözünüzle film müziği konusunda Türkiye dünyada ne durumda?
Evet, benim de takdir ettiğim, tanıdığım film müziği bestecilerimiz var. Fakat maalesef genel anlamda modern Türk sineması konusunda bilgim eksik, o bakımdan bu konuda görüş bildirmesem daha iyi olacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Müzede piyanolu 'Şantaj'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN