Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Namık AYAN: Ön koltuk çocukları

Giriş Tarihi: 30.11.2013
Otomobille seyahat hayatın vazgeçilmez bir parçası… Özellikle de çocuklu aileler için… Evden okula, okuldan alışverişe… Otomobiller günlük koşuşturmacada hem zaman kazandırıyor, hem de konfor sağlıyor.
Ne var ki yetişkinler olarak çoğu zaman unuttuğumuz bir kural var. Çocuklarımızın, özellikle 10 yaşına kadar mutlaka arka koltuğun sağında veya solunda kendilerine uygun tasarlanmış koltukta seyahat etmeleri gerekiyor. Kendi güvenlikleri için… İstatistikler gösteriyor ki; çocukların yüzde 70'den fazlası ön koltukta seyahat ediyor.
Hatta bazıları sürücü koltuğunda, ebeveyninin kucağında! Bilmemiz gerekir ki; bir bebek veya çocukla arabada seyahat etmek büyük riskler taşıyan ve son derece ciddiye alınması gereken bir iştir.
Araçta bulunan hava yastığının lifleri bıçak gibidir. Kaza esnasında ön koltukta oturan çocuğu korumaktan ziyade hayati tehlike oluşturur.
Hele bir de otomobilde hava yastığı yoksa, çocuğun çarpmanın etkisiyle annesinin ellerinden kurtulması, camdan fırlayıp yola savrulması işten bile değildir. Bazen gözümüze takılır, sevimli gelir bize bu görüntü… El sallayıp gülücük atarız; ön koltukta oturup merakla etrafını süzen o çocuğa… Ne kadar büyük bir hata yaptığımızı ise minicik çocukların hayatını kaybettiği kaza haberlerini izlerken anlarız… Geç kalmayın, bu bir alışkanlık meselesidir. Göreceksiniz ki, bebekken arka koltuğa alıştırdığınız çocuğunuz büyüyünce sizin uyarınıza gerek kalmadan araçtaki yerini alacaktır.
Bundan sonra etrafımızda rastladığımız benzer görüntülere duyarsız kalmayalım.
Nasıl bir tepki vereceğini umursamadan, ön koltukta çocuğuyla oturan anneyi uyaralım!
Unutmayalım ki bu uyarı bir gün, ebeveyni aynı hatayı yapan tüm çocuklarımızı ölümden kurtarabilir. Ne demişler; Kaza geliyorum demez…

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Namık AYAN: Ön koltuk çocukları
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN