Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yusuf Yalkın

Giriş Tarihi: 1.12.2013
Sporda Doping Konferansı Johannesburg'da yapıldı.
En önemli yenilik, ilk doping kuralı ihlali cezasının 2'den 4 yıla çıkarılıyor olması. Bu, dopingden yakalanan sporcunun belki de kariyerinin doruk noktası olacak bir sonraki olimpiyat oyunlarını kaçırması demektir! 2013'te Atletizm Federasyonumuz 40'ın üzerinde sporcuya doping nedeniyle 2 yıl ceza verdi. Yeni talimat yürürlükte olsa, bu sporcuların hiçbiri Rio 2016'da yarışamayacak… Ceza kapsamı sporcunun aktif spor hayatının ötesine de taşınmış.
Ceza alan sporcunun cezalı olduğu sürede herhangi bir spor kurumunda çalışması da yasaklanıyor!
Numunelerin zamanaşımı süresinin 8'den 10 yıla çıkarılması da önemli bir yenilik. Doping kontrollerinin "Her zaman ve her yerde" yapılabileceği, numune vermemenin de doping sayıldığı daha belirgin vurgulanırken, sporcunun dopinge bulaşmış antrenörlerle hiçbir şekilde çalışmaması gerektiğine değiniliyor. "Sporcunun suçu olup olmadığına bakılmaksızın" pozitif numunenin doping sayılacağı hatırlatılıyor.
Sadece sporcular değil, antrenör, masör de dopingden sorumlu tutuluyor.
Dopinge müdahil olan ya da gizleyenlerin, sporculardan daha ağır cezalandırılması da kararlaştırılmış.
Bilhassa reşit olmayan sporculara doping yaptırırken yakalanan antrenörlerin, doğrudan ömür boyu spordan men cezası alıyor olması önemli. Bunun ekim ayında Gençlik Spor Bakanlığı'nın Antrenör Eğitim Yönetmeliği'nde eklediği madde ile örtüşmesi dikkate değer… Yeni WADA talimatında da belirtildiği üzere, ulusal dopingle mücadele kurumlarının karar ve uygulamalarında bağımsızlıklarının korunması önemli.
Geçtiğimiz haftalarda ülkemizde doping hakkında bir meclis araştırma komisyonu kurulması ayrıca sevindirici...
Bu yılın ilk on ayında toplanan numune sayısının 1077 gibi yüksek bir rakam olması da çok güzel… Ancak, bu durum dileriz sadece "Siyasi irade"nin İstanbul'un 2020 olimpiyat adaylığı sürecinde kazanılan ivmeyi devam ettirmek istemesinin sonucu değildir!
Arkası da gelir!
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yusuf Yalkın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN