Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Güvercin uçuverdi!

Yenimahalle Belediyesi Kuşevi'nde her salı ve pazar düzenlenen mezata, Türkiye'nin dört bir yanından güvercin tutkunu geliyor

Güvercin tutkunlarına ev sahipliği yapan Yenimahalle Belediyesi Kuşevi'nde her salı ve pazar günleri güvercin mezatı yapılıyor. Edirne'den Mardin'e kadar Türkiye'nin dört bir yanından mezata katılmak için Ankara'ya gelen güvercin yetiştiricileri burada hem yetiştirdikleri güvercinleri satıyor hem de kuşlar hakkında bilgi alışverişinde bulunuyor.

20 TL'DEN 5 BİN TL'YE

Başta oyun güvercini olarak adlandırılan taklacı güvercinlerin satıldığı mezatta, posta güvercinlerinden Şebab Güvercinleri'ne, Sivas Kumrusu'ndan Buhar'a, Demkeş'e kadar onlarca çeşit güvercin satılıyor. Cinsine ve özelliklerine göre fiyatların değiştiği mezatta, 20 TL'den 5 bin TL'ye kadar her keseye uygun güvercin bulunuyor. Akşam saat 20.00'de başlayıp gece yarılarına kadar süren mezatta kartonlar içerisinde Kuşevi'ne gelen güvercinler, büyük bir kafes içinden görevli tarafından çıkarılıp alıcılara gösteriliyor. Mezatta hünerlerini sergileyen kuşlara hareketlerine ve görünümlerine göre fiyat biçiliyor. Açık artırma usulüne göre yapılan satışta en yüksek parayı veren güvercinin sahibi oluyor. "

BİR TUTKUDUR GÜVERCİN"

Güvercin mezatını yöneten Yenimahalle Belediyesi Meclis Üyesi Erdal Pekgöz, güvercin tutkunlarının her salı ve pazar akşamı Kuşevi'nde bir araya geldiğini söyledi. "Burada avukat, doktor, mühendis, işçi, boyacı, her kesimden insan var" diyen Pekgöz, "Hepsinin ortak tutkusu, güvercin sevgisi" dedi. Pekgöz, güvercinseverlerin federasyon çatısında birleşmesi gerektiğine de dikkat çekti.

"BABADAN KALAN BİR MİRAS BU"
Yaklaşık 36 yıldır güvercin beslediğini ifade eden ziraat mühendisi Serkan Kurt da kuş beslemenin kendisine babadan miras kaldığını ifade etti. Güvercin sevgisinin tarifsiz bir duygu olduğu anlatan Kurt, "Kuş beslemek uzun zaman ve emek isteyen, fedakarlık gerektiren bir uğraştır. Güvercin beslemek sadece kümesteki kuşlara yem vermek değil bundan daha fazlasıdır" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Güvercin uçuverdi!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN