Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çöpün çocuk işçileri

Başkent sokaklarında çöp bidonlarını karıştırarak katı atık toplayan, yaşları 5 ile 11 arasında değişen dört kardeşin dramları yürekleri burkuyor

Katı atık toplamak için ailesiyle birlikte Adıyaman'dan Ankara'ya gelen 4 kardeşin hikayesi yürek burkuyor. Yaşları 5 ila 11 arasında değişen çocuklar, anne ve babalarına yardım etmek için gün boyunca çöp bidonlarının içinden geri dönüşüm malzemeleri topluyor. Boylarını aşan el arabasıyla şehrin en işlek caddelerini turlayan çocuklar kendilerine uzanacak yardım elini bekliyor.

SONRA ANNE BABA

Okul çağında olan çocuklar, parklarda arkadaşlarıyla oynayamıyor; çöp bidonları içinde büyüyor. Yaşlarına aldırış etmeden büyük bir yükün altına giren çocuklar, günde 10 saatten fazla çalıştıklarını söylüyor. Küçük işçiler, "Karton, kağıt, plastik şişe, para edecek ne varsa toplayıp eve götürüyoruz. Biz döndükten sonra akşam anne ve babamız işe çıkıyor" diyor.

'OKULUMUZU ÇOK ÖZLEDİK'
Diğer kardeşlerinden daha çabuk yorulduğu için 5 yaşındaki Berfin'i el arabası içinde taşıdıklarını söyleyen çocuklar, "Adıyaman'dan buraya ninemizin yanına geldik. Ankara'ya geleli bir ay oldu. Okula gidiyorduk ama buraya gelince bitti. Okulu çok özledik. Burada sokaklarda gezip çöplerin içine bakıyoruz. Karton topluyoruz. Günde 10 TL'ye yakın para kazanıyoruz" şeklinde konuşuyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çöpün çocuk işçileri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN