Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Rengarenk bir okul

Altındağ Çocuk Sevenler Derneği İlkokulu öğrencileri akademik başarılarını sosyal etkinliklere katılım göstererek artırıyor

Giriş Tarihi: 5.12.2013
Altındağ'daki Çocuk Sevenler İlkokulu adı gibi 'çocuk dostu'. 1972'de kurulan, 1983'te Çocuk Sevenler Derneği tarafından prefabrik binası yapılan okul, verdiği eğitimle dikkat çekiyor. Dışarıdan aynı görünse de okulun içi diğer eğitim kurumlarından çok farklı. Çizgi film kahramanlarıyla süslenen duvarlar öğrencilerin ilgisini çekiyor.

TEKDÜZELİK YOK

Hem Ankara hem de Türkiye'nin birçok şehrindeki okullar birbirine çok benzer. Hem okul binasının rengi hem de içi hemen hemen aynıdır. Aynı tarz binalar, aynı renkte boyalı duvarlar, tek tip derslik ve lavabolar… Hangi okula girerseniz girin "tekdüze"liği hemen hissedersiniz. Ancak Altındağ Çocuk Sevenler Derneği İlkokulu, tüm bu saydığımız 'olumsuz tekdüzelikten' çok uzak. Dışarıdan diğer okullar gibi görünse de içi rengarenk, cıvıl cıvıl.

"ÇOK MUTLU OLUYORUZ"
Televizyonda izledikleri, hikayelerini okudukları masal kahramanlarını okulun duvarında gören çocuklar, "İyi ki bu kahramanların resmi duvarlarımızda var. Onları görünce çok mutlu oluyoruz. Biz bu kahramanları çok seviyoruz" diyor. Hayal kahramanları arasında kimler yok ki… "Keloğlan, Nasrettin Hoca, Şirinler, Tweety, Bugs Bunny, Tom ve Jerry, Roadrunner, Daffy Duck, Red Kit, Ayı Yogu, Şeker Kız Candy, Fred Çakmaktaş, Wilma Çakmaktaş, Barney Moloztaş, Betty Moloztaş bunlardan sadece birkaçı.

1972'DE EĞİTİME BAŞLADI
Çocukların severek izledikleri çizgi film kahramanlarının resimlerinin duvarları süslediği okul, 10 Ekim 1972 yılında Beşikkaya İlkokulu ismiyle eğitim-öğretime başladı. 1983 yılında Çocuk Sevenler Derneği tarafından ihtiyacı karşılamak amacıyla prefabrike ek bina yapıldı. Derneğin desteğinin ardından ise okula derneğin ismi verildi.

3 KATLI, 19 DERSLİKLİ
1994-1995 eğitim-öğretim yılında Milli Eğitim Bakanlığı 18 derslikli bina yapıldıktan sonra okul ilköğretim olarak 8 yıllık kesintisiz eğitime geçti. 3 katlı, 19 derslikli okul 7 bin 850 metre karelik alana sahip. Kurumda, "Bilişim Teknolojileri Sınıfı", "Nurten Koçkan Tiyatro Salonu", "Şükran Nasuhoğlu Kütüphanesi", "Fen Laboratuarı" bulunuyor. Altındağ Çocuk Sevenler Derneği İlkokulu öğrencileri her yıl Ankara'nın dört bir yanındaki müzelere gidiyor. Rahmi Koç Müzesi'ne giden öğrenciler ilginç bir uygulamaya imza attı. Öğretmenler, öğrencilerin müzede sıkılmamaları için 'oryantiring' denilen bir uygulama yaptı. Müzenin 30 ayrı bölümüne not bırakan öğretmenler, öğrencilerin bunları bulması için hedef belirledi. Hedefe ulaşan öğrenciler buldukları notlarda müzedeki o eşyayla ilgili bilgi edindi. Polatlı'daki Gordion Müzesi'ni gezerek, Kral Midas hakkında bilgi edinen okul öğrencileri, yıl boyunca çeşitli etkinliklere katılıyor. Her yıl mutlaka Anıtkabir'i ziyaret eden öğrenciler, Atatürk'e bağlılıklarını sürekli gösteriyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rengarenk bir okul
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN