Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Neresi etik

Giriş Tarihi: 6.12.2013
Cumhuriyet Halk Partisi'nin aday belirlerken tüm Türkiye'de en çok zorlanacağı yerlerden biri, kesinlikle Çankaya Belediye Başkan adaylığı. CHP'nin en önemli kalelerinden biri olarak görülen ilçede aday adaylığı başvuruları 30'u çoktan geçti.
Mevcut Başkan Bülent Tanık'a çok şans tanınmasa da partinin aday belirlerken nasıl bir yol izleyeceği tartışma konusu.
İlçede bir ön seçim yapılması durumunda Genel Merkez'in tercih etmeyeceği bir ismin çıkma ihtimali var. Genel Merkez'in kendi içinde yapacağı değerlendirme ile atama yapması durumunda da partide yeni bir küskünler ordusunun oluşma riski var.

***

Tam da bu noktada "etik" tartışmaları yaşanmaya başlandı.
Adayların Genel Merkez tarafından belirlenmesi halinde mevcut Başkan Bülent Tanık'ın hiç de "etik" durmayan gerekçelerle öne geçeceğini söyleyen aday adaylarının anlatımları hayli ilginç. CHP'de adayları belirleyen 5 kişilik komisyonun üyesi ve Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan'ın eşi Süheyla Tezcan, Çankaya Belediyesi'nde Özel Kalem Müdürlüğü kadrosundan işe alınıp ardından Dış İlişkiler Müdürlüğü'ne ataması yapıldı. Çankaya Belediye Başkanlığı için aday adaylığı başvurusu yapan partililer, Çankaya'nın da adayını belirleyecek isimlerden biri olan Tezcan'ın mevcut durumunun ihsas-ı rey gibi durduğunu söylüyor.
Aday adaylarının iki talebi var. Birincisi Bülent Tezcan'ın, aday belirleme döneminde komisyondaki görevinden azlini istemesi.
İkincisi ise benzer durumların yaşanmaması için milletvekilleri ve parti yöneticilerinin belediyelerle bu tarz bağlar kurmasının önüne geçilmesi.
Aday adaylığı başvurusu yapan CHP'li bir isim, "Bugün bazı milletvekilleri partideki gücünü kullanarak eşini işe yerleştiriyor. Yarın da başka bir vekil kalkıp ihale isterse buna kimse şaşırmasın.
Bizim karşı çıktığımız nokta tam da burası. Bu tarz ilişkiler hem partimize hem de ülkemize zarar verir" diyor. Hak vermemek mümkün değil.

***

Bülent Tanık ile Bülent Tezcan arasındaki diyalogun aday belirleme sürecinde ne kadar etken olacağını bilemeyiz.
Ancak Çankaya Belediyesi'nde milletvekili eşi kontenjanından özel kalem müdürlüğüne atanan tek isim ne yazık ki Süheyla Tezcan değil.
Yine CHP Milletvekili Müslim Sarı'nın eşi Hatice Sarı da aynı şekilde belediyede işe başlamış.
Halen de bu görevini yürütmeye devam ediyor. CHP'deki bu tartışma daha sürer.
Tartışmadan ne çıkar zaman gösterecek.

Hayrettin BEKTAŞ
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Neresi etik
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN