Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Amerikan futbolunun 'traktör'ü

Giriş Tarihi: 8.12.2013

Ankara'da Amerikan futbolunu yaygınlaştırmaya çalışan Bekir Şengül'ün takımdaki lakabı traktör

Onunla Kızılay'ı adımlarken Ankara'nın değişik renklere ve heyecanlara ne kadar özlem duyduğunu fark ettim. Şengül'ün giydiği Rugby forması, Ankaralılar'ın ilgisini çekmiş olacak ki onunla fotoğraf çektirmek isteyenler sıraya girdi. Kimileri spora ilişkin sorular sorarken kimileri de yaklaşıp dokunmak istedi.
Bekir Şengül kimdir? Eğitim durumunuz ve spor geçmişiniz hakkında bilgi verir misiniz?
Ankara'da 1984 yılında doğdum. Evliyim. Hayat arkadaşım Tansel Şengül İngilizce öğretmenliği yapıyor. İlkokul yıllarında futbol ile spora başladım. Birçok kulüpte oynadım. 2005 - 2009 yılları arasında Gazi Üniversitesi (GÜ) Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu'nda lisans eğitimi mi tamamladım. Ayrıca fitness, yüzme, tenis ve atletizm atrenörüyüm. Üniversite hayatım boyunca ve devamında Amerikan futboluyla ilgilendim ve milli takıma kadar yükseldim. GÜ bünyesine bağlı 'Gazi Warriors' takımında oynuyorum. Komik gelecek belki ama Amerikan futbol camiasında 'Traktör' lakabıyla bilinirim. Gazi Warriors, Lig'in en başarılı takımıdır; Son yıllarda üniversite ve Prolig'e, oynadığı final maçlarıyla ve kazandığı şampiyonluklarla damga vurmuştur. Farklı branşlarla ilgilenmiş bir sporcu olarak Amerikan futbolunu kesinlikle diğer branşlardan ayrı tutuyorum. Amerikan futbolu bana kardeşliği, birlikteliği, savaşmayı öğretti ve her şeyden önemlisi çok güzel dostluklar kazandırdı. Bu sporu bana sevdirdikleri için başta koçumuz Kerem Ateş'e ve takım arkadaşlarım Gürkan, Cevat, Barış, Teoman ve Mirac'a teşekkür ediyorum. Aynı zamanda Ankyra Spor ve Yasam Kulubü'nde fıtness eğitmenliği ve kişisel koçluk yapıyorum.

DOĞAL GIDALAR HAYAT VERİR
Buradan okuyucularımıza iletmek istediğiniz sağlıklı yaşam önerileriniz nelerdir?

Haftada en az üç gün spor yapmalıyız ve doğal gıdalardan vazgeçmemeliyiz. Doğal gıdalar, daha ilgi çekicidir, zengindir, gerçektir ve hayat verir. Unutmayın haplar, hiç bir zaman bir bitkinin ürettiği doğallıkta değildir. Ayrıca her gün muhakkak yumurta tüketmeliyiz. Yumurta bilinen en değerli protein kaynağıdır. Hem aminoasit açısından zengindir hem de kaliteli protein deposudur.

GÜNDE 700 KİŞİYE SPOR YAPTIRIYORUZ
Günde kaç kişiye spor yaptırıyorsunuz?

Ankyra Spor ve Yaşam Klübü'nde her gün ortalama 600-700 kişiye hizmet veriyoruz. Ben ve takım arkadaşlarım misafirlerimizin ihtiyacı doğrultusunda kişisel isteklerini göz önünde bulundurarak yazdığımız programlarla en iyi şekilde hizmet vermekteyiz. Bununla birlikte kişisel koçluk hizmetinden faydalanmak isteyen misafirlerimize de yine ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde, bire bir çalışmalarla hedeflerine daha kısa sürede ulaşmak adına yardımcı oluyorum.
Spor yaptığınız kişiler genelde size ne gibi sorunlarla geliyor?
Kilo verme, vücut geliştirme, psikolojik rahatsızlık, şeker ve kolestrol gibi özel sağlık problemi yaşayan kişiler geliyor. Tabi büyük çoğunlukta herhangi bir sağlık sıkıntısı olmayan ve sporu yaşam alışkanlığı edinmiş kişilerle çalışıyoruz.

MOTİVASYON ÇOK ÖNEMLİDİR
Bire bir antrenmanlarda ne tür çalışmalar yapıyorsunuz ?

Bire bir çalışmanın amacı, sonuca daha hızlı ulaşmak ve belirgin bir hedefi olan insanlara eğitim olanağı sağlamaktır. Çalışmaların fizyolojik ve psikolojik birçok faydası vardır. Bu çalışmalar daha çok izole edilmiş, klasik fitness programlarından daha çok fonksiyonel antrenmanlarla çalışmalar yaparak kişinin kapasitesini arttırmaya yönelik çalışmalardır. Kişinin motivasyonu çok önemlidir. Öncelikle kişinin spor yapma alışkanlığı kazanmasını sağlamaya çalışırız.

BU OYUN BİR TUTKUDUR
İnsanlar neden bir spor merkezine gitme ihtiyacı duyuyorlar.

Bunu sadece kilo vermek ve vücut yapmak olarak düşündüğümüz zaman olayı çok basite indirgemiş oluruz. İnsanlar kilo vermek, fit ve sağlıklı olmak, yaşam kalitesini arttırmak, hayattan zevk almak, güzel görünmek, beğeni toplamak, ilgi çekmek, sosyalleşmek, şehrin insan üzerinde oluşturduğu stresi atmak, deşarj olmak ve bunun gibi daha birçok nedenden dolayı spor merkezlerine gitme ihtiyacı hissediyorlar.
Amerikan futboluna nasıl zaman ayırabiliyorsunuz?

Son bir yıldır Amerikan futboluna, yoğun iş temposu ve aileme daha fazla zaman ayırmak istemem nedeniyle ara verdim. Fakat hiç bir zaman kopmadım. Her zaman arkadaşlarıma destek oldum ve bu sene kaldığım yerden devam edeceğim. İş, evlilik, sosyal hayata zaman ayırmak derken zaman zaman ihmal edebiliyoruz. Fakat hiç bir zaman kopamıyoruz. Çünkü Amerikan futbolu bir tutkudur.

BENGÜ BAĞCI
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Amerikan futbolunun 'traktör'ü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN