Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Göz görmese de gönül hisseder

16 yaşında gözünü kaybettikten sonra yaşama azmini yitirmeyen Hale Bacakoğlu, engellilerin umudu oldu

Milli Eğitim Bakanlığı'nın ilk engelli kadın daire başkanı Hale Bacakoğlu, 16 yaşında retina yırtılması nedeniyle gözlerini kaybettikten sonra inancını yitirmemekle kalmadı, tüm engellilere de umut verdi. Lise ve üniversite eğitimini gözleri görmediği halde tamamlayan Bacakoğlu, tek kanallı yıllarda herkesi ekran başına toplayan Banko Yarışması'nın da rekortmeni oldu.

GÖRME ENGELLİLERİN "GÖZÜ"

MEB'de yaptığı çalışmalarla "görme engelli çocukların gözü" olan Bacakoğlu, "kaynaştırma eğitimi", "engelliler için okul öncesi eğitim" ve görme engellilerin kullandığı Braille alfabesi ile yazılan kitaplara kadar birçok projeye imza attı. Bacakoğlu, şimdi de eğitim fakültelerinde okuyan öğretmen adaylarının engellilere yönelik dersler alması için çalışıyor. Bacakoğlu, Fatih Projesi'ne de katkı sağlıyor.

'KAYNAŞTIRMA'YI GETİRDİ
Engellilerin normal çocuklarla aynı sınıfta okuduğu "kaynaştırma eğitimi"ni hem eğitimcilere, hem de velilere kabul ettiren Bacakoğlu, "Yasal düzenlemede iyi durumdayız ama uygulamada hala sorunlar var. Ailelere bu konuda çok iş düşüyor. Mesela ben durumumu çabuk kabullendim. Veliler de öncelikle çocuklarının durumlarını kabullenmeliler" dedi.

FIRSAT EŞİTLİĞİ SAĞLANMALI
Engellerin aşılmasında inancın önemini vurgulayan Bacakoğlu, "Ne kadar erken kabullenirseniz başarı o derece artıyor. Engelli çocuklara başarılı olmaları için fırsat tanınmalı. Erken eğitim, bir engelli çocuğun hayatını kolaylaştırır. Özel eğitim öğretmeni sayısı da ülkemizde çok az. Bunun sıkıntısını da yaşıyoruz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Göz görmese de gönül hisseder
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN