Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Taurus'da engel yok

Giriş Tarihi: 8.12.2013

Taurus AVM, engelli vatandaşların tercihi olmaya devam ediyor. AVM'de tuvalet, otopark, asansör gibi alanlar engellilere uygun olarak tasarlandı

Engelli vatandaşların beklentilerini önceden belirleyerek tasarımlarını bu yönde gerçekleştiren Taurus AVM, engelli vatandaşların tercihi olmaya devam ediyor. Taurus AVM'nin danışmanı Bülent Kelleci, engellilerin yılda bir kez hatırlanan kişiler olmak istemediğini belirterek, "Engellilerimiz, devletin aldığı önlemler kadar özel sektörden de adım atmasını bekliyorlar" dedi.

BİR ADIM ATANA İKİ ADIM

Hiç kimsenin konforunu bozmadan, henüz inşaat aşamasında gerekli önlemleri aldıklarını ve herkesin AVM'si olmak için çabaladıklarını belirten Kelleci, "Örneğin sadece Braille alfabeli kozmetik ürün pazarladığı için, fiyatı yüksek de olsa kozmetik tercihini bu ürünlerden yana kullananlar var. Yani kendilerine bir adım atana iki adım gidiyorlar" diye konuştu.

PEK ÇOK DETAY ELE ALINDI

Taurus AVM'de pek çok AVM'de olmayan detaylar ele alındı. Engelli tuvaletlerinin büyüklüğünden, kullanım kolaylığına, otopark, asansör kullanımına kadar çok sayıda unsur engelliler için tasarlandı. Örneğin çok sayıda alışveriş merkezinde araçtan inerek kaldırılması gereken engelli otoparkı bariyeri, Taurus AVM'de güvenlik noktasından alınan kumanda ile kaldırılabiliyor.

ÖZEL BİLEKLİK GELİŞTİRİLDİ
AVM'de ulaşımı kolaylaştıran sarı uyarı çizgilerine de yer verildi. Asansörün rahat kullanılması için Braille alfabesiyle yazılan tuşların yerleştirildiği Taurus, görme engellilerin yön bulmada sıkıntı yaşamaması için özel bir bileklik de geliştirdi. Danışma noktalarından kimlik kartıyla ödünç alınan bileklikler, bluetooth özelliğiyle engellilere tek başına AVM'de hareket edebilme avantajı sağlıyor.

ASANSÖRLER KOLAYLIK SAĞLIYOR
Tüm asansörlerdeki tuş takımlarını tekerlekli sandalyeye uygun seviyeye indirerek AVM'ye gelen ziyaretçilere kolaylık sağlayan Taurus, kat planlarının ve mağaza yerleşimlerinin bulunduğu ekranları da tekerlekli sandalye ile gelen ziyaretçilerin rahatça kullanabilmeleri amacıyla yönü ayarlanabilir şekilde kurguladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Taurus'da engel yok
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN