Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ankara metrosuna 'yerli tren' Ostim'den

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ankaralılar'a metro müjdesi vermişti. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım da metro tren setlerinin Ostim'de üretileceğini açıkladı

Giriş Tarihi: 14.12.2013
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın çarşamba günü Batıkent-Sincan ve Kızılay-Çayyolu metro hatlarını ziyareti sırasında verdiği müjdenin ardından bir müjde de Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım'dan geldi. Bakan Yıldırım, Ankara metrolarında kullanılacak tren setlerinin Ostim'de yapılacağını açıkladı.

BİR YIL ERKEN BİTECEK

Batıkent-Sincan ve Kızılay-Çayyolu metro istasyonlarında incelemelerde bulunarak deneme sürüşüne katılan Başbakan Erdoğan, Sincan metro hattının yılbaşından itibaren normal sürüşlerine başlayacağını duyurmuştu. Kızılay-Çayyolu metrosunun da şubat ayında devreye girmesiyle metroların normal bitiş tarihlerinden bir yıl önce tamamlanmış olacağını belirten Başbakan Erdoğan, Tandoğan-Keçiören metrosunun da 2014'ün sonuna gelmeden bitirilmesinin hedeflendiğini açıklamıştı.

İLK TREN MARTTA
Başbakan Erdoğan'ın ardından Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Yıldırım da bakanlığının 2014 yılı bütçesinin görüşülmesi sırasında TBMM'de yaptığı konuşmada, Ankara metrosunda kullanılacak tren setlerinin Ostim'de yapılacağı duyurdu. Bakan Yıldırım, fabrikanın bittiğini, ilk tren setinin martta kurulacağını ifade ederek, "Batıkent- Sincan'ı ocakta açıyoruz, şubat ayı içinde de Çayyolu-Kızılay'ı açıyoruz" dedi.

DÜNYA REKORU KIRILACAK
Böylece Ankara'da mevcut bulunan 23 kilometrelik metro hattının üzerine 33 kilometre daha raylı sistem toplu taşıma hattının Ankaralılar'ın hizmetine verileceğini kaydeden Bakan Yıldırım, metro hatlarının 16 ayda tamamlanmasını, dünya rekoru olarak değerlendirdi. Demiryollarındaki çalışmalara da değinen Yıldırım, "Tren yollarımız bizim bağımsızlık yollarımız, tarihimiz, kültürümüz" diye konuştu

MİLLİ HIZLI TREN GELİYOR
"Artık traversimizi, rayımızı, bağlantı elemanlarımızı, en gelişmiş lokomotifleri dahi yapıyoruz" diyen Bakan Yıldırım daha sonra şunları söyledi: "Tren setleri yapıyoruz. Şimdi bir çalışma da başlattık, hızlı tren. Milli hızlı trenimizi yapacağız, bunun da kararını verdik. Demiryollarında bu çalışmaları yaparken aynı zamanda da kendi yerli demiryolu sanayimizi geliştirdik."

'DÜNYADA TEKEL VAR'
Demiryollarında sinyalli hatların az olduğunu dile getiren Binali Yıldırım, "Şu anda sinyalleri artırıyoruz ve üstelik de yerli sinyal yaptık, bir hatta da bunu deniyoruz. Burada da dünyada tekel var. Ben demiryollarında 3 sene ray alamadım. Dünyada tekel olmuş. Bizimle adeta oynuyorlar. Sonunda "Kardeşim, bunu biz yapacağız dedik" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ankara metrosuna 'yerli tren' Ostim'den
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN