Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ankara Barosu'nda neler oluyor

Giriş Tarihi: 19.12.2013

Ankara Barosu'nda istifa depremi yaşanıyor. İstifaların ardında Metin Feyzioğlu'nun hukuka aykırı davranışları gösteriliyor

Ankara Barosu'nda istifa krizi büyüyor. 3 yılda şiddet gören 30 bin kadının imdadına yetişen, aynı zamanda baroda saymanlık görevi bulunan Hilal Akdeniz, İlkay Çimen ve Özgün Şimşek yönetim kurulu üyeliğinden istifa etti. Baro'da istifalara tepkiler artıyor.

YARGI KARARI UYGULANMADI
İstifa eden kişiler herhangi bir açıklama yapmıyor. Hilal Akdeniz, istifa dilekçesinde 6 işçinin hiçbir yasal gerekçe olmadan işten çıkarıldığını, Ankara Barosu Yönetim Kurulu toplantısında ise bu konunun gündeme geldiğine değiundi. İşçilerin işe iade taleplerinin reddedildiğini savunan Akdeniz, dilekçesinde "Benimle birlikte 4 üye "yargı kararlarının uygulanmasını istedik. Ancak diğer 6 üyenin oylarıyla işe iade taleplerini onaylayan mahkeme kararı reddedildi" dedi.

"DİKTA ANLAYIŞI"
Akdeniz, dilekçesinde sadece işini yapan Yönetim Kurulu Üyesi Özgün Şimşek ile İlkay Çimen'in görevlerine de bazı kararlara muhalefet ettikleri için son verildiğini belirtti. Özgün Şimşek ise istifa dilekçesinde "Demokratik çoğulcu-katılımcı yönetim anlayışından uzaklaşılarak yönetimde dikta anlayışı hakim duruma geldi" diye konuştu.

'GAYRİ RESMİ TOPLANTI' YAPILDI İDDİASI
Şimşek'in istifa dilekçesinde aynı zamanda şu ifadeler dikkat çekti: "Ankara Barosu'nun 6 yönetim kurulu üyesi, Metin Feyzioğlu başkanlığında 6 Aralık'ta "gayri resmi" toplandı. İkinci toplantı ise 7 üyenin katılımıyla 9 Aralık'ta yapıldı. Gayri resmi toplantılarda Ankara Barosu'nu ilgilendiren kararlar alındı. Bu kararlar, 11 Aralık 2013 tarihinde yapılacak Ankara Barosu Yönetim Kurulu olağan gündemine yazılmadı. Ek gündem yapılarak, benim de içerisinde yer aldığım 4 muhalif oya karşı, bahsi geçen gayri resmi toplantıya katılan 6 üyenin oyu ile kabul edildi."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ankara Barosu'nda neler oluyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN