Yusuf YALKIN: Niye bütünlük yok?

Giriş Tarihi: 19.12.2013
Spor kurallarını "Doğru yorumlamayı" bilmiyoruz… Sahalarda "Önlem almayı" hala beceremiyoruz!
Bu iki şeyi çözümleyemediğimiz iyice açığa çıktı… Hakemleri eleştirmeyi, hedef tahtası yapmayı sevmiyorum ama son zamanlarda o kadar çok hata yapmaya başladılar ki insan ister istemez eleştirmek zorunda kalıyor. Kasımpaşa-Beşiktaş maçında hakemlerin yaptıkları hataların affı olamaz! Donk, sahada değil, meyve halinde miydi? Elinde 1-2 dakika karpuzla mı dolaştı sahada? Hakem görmesine rağmen, "2. top var" diye neden hemen müdahale etmedi?
Resmen, bir takımın kaderi ile oynanmış oldu. Spor, "Keyfi kararlarla" idare edilmez! Kurallar bu kadar kolayca çiğnenmemeli… Ve daha da önemlisi; "Ulema geçinenler başta olmak üzere" her kafadan bir ses çıkıyor olması...
Bir "bütünlük" yok!
Kuralları maalesef, hiçbirimiz doğru bilmiyoruz! Basit bir olay da bile, "Onlarca değişik fikir" atıldı ortaya!
Vahim bir konuda sahalardaki güvensizlik… Hala tedbir alınamaması… Adamın biri elini kolunu sallayarak Fernandes'in yanına gelebildi… Elinde bir silah olsa es kaza, vahim duruma bakın! Bu nasıl önlem, burası nasıl bir stat? Yasada, "Ceza maddelerinin yumuşatılması mı" rol oynuyor yoksa bu olayların devam etmesinde? Suçlu olan, cezasını "En kısa zamanda, en katmerli biçimde" almazsa, benzer davranışlar sona ermez!
Şimdi, "İşler kötü gidince, teknik adam değiştirme modası" başladı. Şifo Mehmet Gençlerbirliği'ne, Sergen Yalçın Gaziantep'e… Başlangıçları da iyi oldu, sonuçlar gayet güzel! Şimdi Konya'da Mesut Bakkal dönemi başlayacak… Bakkal da alır 2-j53 galibiyet! Ama sorun böyle mi çözülmeli?
Bunlar palyatif önlemler… Olması gereken, "İstikrarı sağlayacak bir düzenlemeyi" sağlamak.
Bunu da kulüp yönetimleri "Uzun vadeli düşünerek" yapabilir ancak. Ama kimse beklemiyor, hemen "Yeni hoca gelsin, bizi kurtarsın" istiyor… Galiba, "Türk modeli" bu!
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yusuf YALKIN: Niye bütünlük yok?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN