Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Macar ressam görsel algıyı zorlayacak

Perspektifle oynayarak imajları sadece bir açıdan bakıldığında görülebilir hale getiren Macar Ressam Istvan Orosz'un Türkiye'deki ilk kapsamlı sergisi, bugün Güler Sanat'ta açılıyor

Giriş Tarihi: 20.12.2013
Hollandalı ressam ve grafik sanatçısı M.C. Escher'dan sonra, algı illüzyonları akımının en önemli temsilcisi kabul edilen Macar ressam Istvan Orosz'un Türkiye'deki ilk sergisi bugün Ankara Güler Sanat'ta açılıyor. Sanatçının "Master of Deception" adlı sergisinde, gravür, yağlıboya ve üç boyutlu ahşap çalışmalarının yanı sıra baskı, animasyon filmleri ve karakalem işleri yer alıyor.

30'DAN FAZLA ESER VAR

Başkent'in genç galerisi Güler Sanat, bugünden itibaren 20 Şubat'a kadar, Rönesans sanatçılarının kullandığı bir teknik olan, "anamorfik tekniğin" çağdaş yorumcusu Istvan Orosz'u ağırlayacak. Orosz'un Türkiye'de açılan ilk kapsamlı sergisi, sanatçının 30'dan fazla çalışmasını sanatseverlerle buluşturacak. Orosz, çalışmalarında anamorfik tekniğin yanı sıra optik illüzyonları, var olmayan objeleri, imkansız mimarileri ve çift anlamlı imgeleri kullanıyor. Perspektif ile oynayarak meydana getirdiği imajları, kavisli bir ayna yardımı ile sadece bir açıdan bakıldığında görünür kılan Orosz, izleyiciyi saklı gerçek olgusu ile karşı karşıya bırakıyor. İzleyici, görsel algısının mutlaklığını sorguluyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Macar ressam görsel algıyı zorlayacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN