İvedik arıtma tesisi yüzde 50 büyüyor

Türkiye'nin en büyük içme suyu arıtma tesisi olan İvedik'in kapasitesi, Başkent'in genişleyen sınırları ve artan nüfusuna paralel olarak yüzde 50 oranında artırılıyor

Giriş Tarihi: 26.12.2013
Büyükşehir Belediyesi, Türkiye'nin en büyük içme suyu arıtma tesisi olan İvedik'in kapasitesini yüzde 50 oranında artırıyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, İvedik Arıtma Tesisleri'nde yapımı devam eden ek ünitelerin bitirilmesiyle, arıtma tesisinin kapasitesinin 7 milyon kişiye yetecek duruma geleceğini belirtti. Başkan Gökçek, Başkent'in genişleyen sınırları ile artan nüfusuna paralel olarak İvedik İçme Suyu Arıtma Tesisi'nin kapasitesinin yükseltilmesinin ön görüldüğünü ifade etti. Gökçek, tesisin şu anda günde 1 milyon 128 bin metreküp su arıtma kapasitesine sahip olduğunu, ek tesislerin hizmete girmesiyle birlikte günde 1 milyon 692 bin metreküp suyun arıtma işleminin gerçekleştirileceğini söyledi.

ÜÇÜNCÜ ÜNİTE İNŞA EDİLİYOR
Gökçek, daha sonra şunları söyledi: "İvedik İçme Suyu Arıtma Tesisi Ankara'nın içme, kullanma ve endüstri suyu ihtiyacını karşılamak üzere inşa edilmiştir. Türkiye'nin en büyük içme suyu arıtma tesisi olan İvedik, 4 ünite olarak planlanmıştır. Mevcut iki ünite bulunan tesiste, her ünite günde 564 bin metreküp su arıtma kapasitesine sahiptir. Şimdi ise bu iki üniteye ek olarak 3. ünitenin inşasını gerçekleştiriyoruz. Yapılan çalışmalar sonucunda ek arıtma tesisinin büyük bir kısmı tamamlandı. Yapımı sürmekte olan tesisi ise tam kapasite çalışır olarak önümüzdeki yılın ilk yarısında hizmete almayı hedefliyoruz."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İvedik arıtma tesisi yüzde 50 büyüyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN