Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Milli kütüphane'de yoga seansı

Giriş Tarihi: 29.12.2013

Yogalin Eğitmeni Fatma Yazar'la Milli Kütüphane'de görüştük. Yoganın paylaşmak anlamına geldiğini söyleyen Yazar, ders çalışılan sessiz salonlardan birinde yogaya yapmaya başladı

Bengü BAĞCI

Hastanelerin yoğun bakım servislerinde neler yaşandığını, orada kalan hastaların ve yakınlarının psikolojilerini hepimiz az da olsa biliriz. Yogalin Eğitmeni Fatma Yazar da bir yoğun bakım hemşiresiydi ve her gün farklı acı olaylara şahit oluyordu. Sonra bu işe ait olmadığına karar vererek yogaya başladı. Milli Kütüphane'de, öğrencilerin ders çalıştığı sessiz salonlardan birinde buluştuğumuz Yazar, yogaya o kadar tutkun ki, kendini alamayarak orada da yoga yaptı. Hatta bize de yaptırdı…
Kendinizi tanıtır mısınız?
Anneannem beni şöyle tarif ediyordu: "Benim kızım gittiği yeri bayram yerine çevirir." 26 yıl beyin cerrahisi yoğun bakım hemşireliği yaptım. Başarılı bir meslek hayatım olmasına ve beni maddi yönden de tatmin etmesine rağmen bu işe ait olmadığıma karar verdim. Çünkü çevremde acıdan haz alan, servetini sayar gibi dikiş, ilaç ya da ameliyat sayısını yarıştıranlar vardı. Acı ile beslenmek bana çok aykırı geliyordu. Aslında bu, tüm insanlığın doğasına aykırı…
Yoga yapmaya nasıl başladın?
14 yıldır yoga yapıyorum. Bu yolculuk 'transandantal meditasyon' ile başladı. Meditasyon sonrası Maharishi Mahesh Yogi'nin öğretileri paylaştığı bir gün şöyle bir cümle geçti 'iki eğilip bir bükülmeden meditasyona oturmayın'. Ne demek isteniyor diye sorduğumda, 'yoga' dediler. Bir kağıda çizilmiş çeşitli asanalar (duruşlar) vardı. Bana nasıl yapılacağını gösterdiler. Her meditasyondan önce 15 dakika bunları yapmamı söylediler.
Faydasını gördünüz mü peki?
Bu birkaç asanayı her gün sabah akşam yapıyor olmak bana çok iyi geldi. Tabi ki bunlar bana yetmedi. Bana bu kadar iyi geleni daha profesyonelce ve profesyonellerden öğrenmeliydim. Öyle de yaptım. Kendimi fark ettiğimi zannettiğim anlardan bu ana şükran duyduğum güçlü yönüm var: 'Hep öğrenci kalmak'.

YOGAYLA TANIŞTIRAN HERKESE DUA EDİYORUM

Bu bir içe kapanma süreci mi?
Yoga kendimle ilgilenmenin, herkes ile ilgilenmek olduğunu bana hatırlattı. En büyük deneyimim ise; hayatımda o zaman için olağanüstü bir şey yaşıyordum. Dağılmam, dağıtmam, hesap sormam ya da savunmada olmam gerekir gibi beklentiler varken ben, dengede ve oradaydım. Sadece vardım. Yoganın zirvede ya da dipte ne yaşarsa yaşasın kişiyi tam ortada sağlam ve üstelik huzurla tutuyor olması servet değerinde... Benim yogayla tanışmama vesile olanların yolları çok açık. Çünkü her an ona/onlara dua ediyorum.
Evde vakit geçirir misin?
Bir gül kokladım... Karşılığında en büyük ödül olan oğlum Güneş geldi hayatıma. En yüksek karne notum... Okul sonrası başarımı korumak için verilmiş bir hayat öğretmeni Güneş. Evde oğlumla vakit geçirmeyi çok seviyorum. En çok sevdiğim ise ben akşam yemeğini hazırlarken, Güneş'in mutfak masasında ödevini yapıyor ya da bana kitap okuyor olması. Sonra oyunumuz başlıyor; ben aşçı o garson oluyor ve birlikte soframızı kuruyoruz. Çok yoğun olduğum anlarda bile sık sık çekmece düzeltip, ütü yapıyorum. Buna özel vakit ayırıyorum. 'İnsan çekmeceleri düzeltirken, hayatını dengeler ya da ütü yaparken sakinliği davet eder' demişti hocam. Dedim ya iyi bir öğrenciyim. Ne veriyorsan bu hayata, onun aynısını alıyorsun.

BEDEN GÜÇLÜ İSE ZİHİN DE GÜÇLÜ OLUR

Bize biraz yogayı anlatır mısın?
Yoga 'birlik' demektir. Kişinin tam olduğunu hissetmesidir. Kişinin kendine kavuşmasıdır. Yoga duruşlarına asana denir. Hedef, birinden diğerine akan asanalarla kişiyi nefesi ile duruştaki hizaya odaklanmasını sağlamaktır. Duruşun içinde var olmaya çalışma çaba gerektirir önceleri, çaba ise her zaman zor gelmiştir. Terleme, titreme gibi sürekliliğini sağlayan kişi için artık bu bir gereklilik olur. Kaslar güçlenir, toksinler atılır ve tüm beden huzur bulur. Beraberinde zihin tazelenir ve sakinleşir. Daha pozitif olursunuz.
Beden-zihin dengesini sağlamak ne kadar sürede mümkün olabilir?
Beden esnek değilse zihin de esnek değildir. Beden güçlü değilse zihin de güçlü değildir. Asanalarla (duruşlarla) öncelik fiziksel farkındalık yaratmaktır. Bedenin hizasını, merkezini bulması ve köklenmesi önemlidir. Asanalar nefes ile birleştiğinde ancak yogadan bahsedebiliriz. Yoga sağlık ve zihin sakinliği için nefesin düzenlenmesini sağlar. Yoga bunun için hastalıkları önlemede de çok etkilidir.
Herkes yoga yapabilir mi?
Yoganın sağladığı bedensel farkındalığın, beden ve zihin uyumunun tüm insanlar için çok çok gerekli olduğu ve hatta çocukluktan öğrenilmesinin daha dengeli, huzurlu nesiller yaratacağına inanıyorum. Yogada öğrenmenin bitmeyeceğini bilmeliyiz.

YAŞAMAK ŞAKAYA GELMEZ

Ülkemizde yogaya bakış nasıl?
Bu konuda oldukça iyimserim. Her geçen gün yogaya ilgi artıyor. Çünkü kişinin kendisine özlemi çok büyüdü. Bu özlem beni çok heyecanlandırıyor. Yüzlerce yoga eğitmeni yetişiyor. Yoga eğitmenliği eğitimine, bence herkes kendisine öğretmenlik yapmak için katılmalı. Her şey kişinin kendisini fark etmesiyle zirvede ve tam… Benim ilk yoga öğretmenim bunu söyle ifade ederdi 'kendilikli' ya da 'kendiliksiz' .Çare yok; kendilikli bir toplum olacağız.
Yazar olarak hedefiniz ne?
Yaşamak şakaya gelmez... Büyük bir ciddiyetle yaşayacaksın... Bir sincap gibi mesela... Yani yaşamın dışında ve ötesinde hiçbir şey beklemeden... Yani bütün işin, gücün yaşamak olacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Milli kütüphane'de yoga seansı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN