Anıtkabir'de büyük hazırlık

Giriş Tarihi: 31.12.2013

Atatürk'ün istirahatgahı Anıtkabir, büyük ilgi görüyor. Anıtkabir'in resmi bayramlara, törenlere nasıl hazırlandığını araştırdık

Bu yıl 10 Kasım'daki rekor ziyaretçi sayısından sonra, Anıtkabir'in özel günlere nasıl hazırlandığını SABAH Ankara için araştırdık. Anıtkabir Müze Komutanı Mehmet Teke, yaptıkları hazırlıklar hakkında bilgi verdi. Teke, "Resmi törenlerde her bölgeden ve birlikten sorumlu komutanlıklar, törenlerin bir makinenin dişlileri gibi işlemesi için gerek güvenlik gerek temizlik ve rahatlık açısından titizlikle çalışır" şeklinde konuştu. "Anıtkabir'de özel günlerde çalışan asker ve hizmetli sayıları arttırılır" diyen Teke, "Anıtkabir hizmetlileri, tören öncesi Anıtkabir'in her köşesini temizler ve nizami hale getirir. Resmi törenlerde, her bölgeden ve birlikten sorumlu komutanlıklar, törenlerin bir makinenin dişlileri gibi işlemesi için gerek güvenlik gerekse temizlik ve rahatlık açısından titizlikle çalışır. Bu bakımdan herkesin görevini yapması önemli" dedi.
Timurşah ÇİLE

Resmi tören 25 dakika sürüyor
Resmi törenlere Anıtkabir'in hazırlış sürecini anlatan Mehmet Teke, şöyle konuştu: "Resmi törenlerde, Anıtkabir bir takım işlemlerden geçiyor. Misaki Milli Kulesi'ne kırmızı halı seriliyor ve devlet büyükleri karşılanıyor. Törenlerde Aslanlı Yol'dan mozoleye ve çelenk koymaya kadar geçen süre 25 dakika sürüyor. Eğer devlet büyükleri müzeyi veya Anıtkabir'i ziyaret edecek olursa bu süre biraz daha uzayabiliyor." Anıtkabir'de 3 ayrı tören yapıldığına değinen Teke, "Cumhurbaşkanı ve yabancı devlet başkanları, Başbakan ve yabancı bakanlar için, bir de okul gezileri ve dernek ziyaretleri için ayrı ayrı düzenleme yapılıyor. Bu 3 çeşit tören için Anıtkabir özel hazırlanıyor" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Anıtkabir'de büyük hazırlık
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN