Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hindi pazarında çocuk kasaplar

Giriş Tarihi: 31.12.2013

Başkent'te yılbaşı öncesi kurulan hindi pazarlarında akıllara durgunluk veren olaylar yaşanıyor. Çocuk yaştaki kasapların toztoprak içinde kesim yapması, görenlere 'pes' dedirtiyor

Yeni yıl arifesinde hindi pazarlarına yolu düşen Ankaralılar'ı hoş olmayan görüntüler karşılıyor. Başkent'in köylerinden getirilen hindilerin satılması için kurulan pazarlardaki görüntüler, "bu kadar olmaz" dedirtiyor. Sağlık ve hijyen koşullarının yok sayıldığı pazarlarda satılan hindiler, çocuk kasaplar tarafından toz-toprak içinde kesilerek vatandaşlara teslim ediliyor.

"HAYVANLARA İŞKENCE YAPILIYOR"
Başkent'in göbeğinde kurulan ve hiçbir denetimin yapılmadığı hindi pazarlarında yaşananların Ankara'ya yakışmadığını ifade eden vatandaşlar duruma tepki gösterdi. Ankara'da canlı hindi alınabilecek pazarların bir elin parmağını geçmediğini söyleyen vatandaşlar, "Pazarlar rezillik içinde. Hayvanlara işkence yapılıyor. 10-15 yaşındaki çocuklar kasaplık yapıyor, yazık" diyor.

"KES DİYORLAR KESİYORUZ"
Daha iyi koşullarda çalışmak istediklerini ancak kendilerine başka bir yer gösterilmediğini söyleyen hindi satıcıları ise gösterilecek herhangi bir yerde satış yapabileceklerini belirtiyor. Hindileri vatandaşın isteğine göre kestiklerini ifade eden satıcılar, "Vatandaş bize kes diyor biz de kesiyoruz. İnsanlar evlerinde nasıl kessinler koca hayvanı" dedi.

KİLOSUNA GÖRE FİYAT
Hindi satışlarının geçen yıla göre durgun olduğunu dile getiren satıcılardan Nurettin İbek, "Haymana'nın köylerinden 60 tane hindi getirdim. Şimdilik yarısını satabildik. Hayvanların fiyatı da kilosuna göre değişiyor. 6 kilodan 10 kiloya kadar hindi var. En ucuz hindi 80 TL, en pahalısını da 120 TL'ye satıyoruz" diyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hindi pazarında çocuk kasaplar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN